Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Tako izberete pravo velikost preproge

Preproge so znova našle svoje mesto v naših domovih. Z njimi popestrimo prostore, vnesemo občutek topline, hkrati pa delujejo kot zvočna izolacija in pripomorejo k udobju. A pri izbiri je poleg materiala in barv pomembna tudi velikost preproge.
Preproga pod jedilno mizo mora biti dovolj velika, da bodo jedilni stoli ostali na njej tudi, ko jih potegnemo od mize. Foto arhiv Deco Team
Preproga pod jedilno mizo mora biti dovolj velika, da bodo jedilni stoli ostali na njej tudi, ko jih potegnemo od mize. Foto arhiv Deco Team
A. Z.
23. 2. 2025 | 09:03
23. 2. 2025 | 09:03
3:58

V sodobnih interierjih so preproge dodatek, saj jih običajno krasijo zanimivi motivi, živahne kombinacije barv in tekstur. Nekatere bi lahko visele tudi na stenah. Vse več proizvajalcev namreč v svoje kolekcije pohištva uvršča tudi preproge. Za mnoge jih oblikujejo priznani oblikovalci. Med modnimi najdemo tako večbarvne in z vzorci kot tudi enobarvne tako v pastelnih kot temnejših odtenkih.

Izdelujejo jih iz različnih materialov od volne, svile do klobučevine in usnja. Eden najbolj cenjenih materialov je volna. Najdražje klasične volnene preproge, na primer, so ročno strižene v različnih višinah, lahko so v kombinaciji s svilo, so gosto tkane in prav zato zelo trpežne. Te se še najbolj približajo klasičnemu pojmovanju preprog. Zanimive so tudi tiste, ki so izdelane iz filca oziroma klobučevine.

Foto Procreators/Shutterstock
Foto Procreators/Shutterstock

Preproge običajno v sodobnih interierjih umeščamo ob sedežno garnituro, v velikih odprtih bivalnih prostorih lahko z njimi osmislimo oz. označimo del, ki je namenjen dnevni sobi ali jedilnici. Vidimo jih tudi v spalnicah in otroških sobah, kjer gre običajno za mehkejše in debelejše različice, ki so prijetne pod bosimi nogami. V manjših merah oz. v obliki tekačev pa jih lahko umestimo na hodnike, v predsobe in druge prostore.

Bolje večja kot premajhna

Kako veliko preprogo kupiti? To je pogosto vprašanje, odgovor pa se razlikuje glede na to, kam jo želite postaviti in kako velik prostor boste popestrili z njo. Ena najpogostejših napak pri izbiri tega kosa opreme je njena velikost - pogosto se napačno odločimo za premajhno preprogo za prostor, v katerega je namenjena. S premajhno preprogo bo prostor deloval manjše, kot je v resnici. Zato, če ste v dvomih, izberite večjo preprogo.

Foto arhiv Deco Team
Foto arhiv Deco Team

Jedilnica: Jedilno mizo postavimo na sredino preproge. Ta mora biti dovolj velika, da bodo jedilni stoli ostali na njej tudi, ko jih potegnemo od mize. S tem preprečimo, da bi se zatikali ob rob preproge. Preproga naj sega od 60 do 90 cm čez rob jedilne mize. Zlasti pa je pomembno, da oblika preproge sledi obliki jedilne mize.

Dnevna soba: Sprednje noge sedežne garniture ali celotno sedežno garnituro postavite na preprogo, da ustvarite pravo ravnovesje v dnevni sobi. Preproga ne sme biti krajša od dolžine kavča, pravzaprav naj bo ob straneh vsaj 20 cm daljša od kavča, tako bo preproga uokvirjala dnevni del osrednjega bivalnega prostora.

Spalnica: Lahko se odločite za dve manjši različici preprog (na primer okroglih), ki jih postavite na vsako stran postelje. Večja preproga pa mora biti dovolj veliko, da jo postavite pod celotno posteljo ali vsaj pod (spodnji) dve tretjini postelje. Vsaj 50 cm pa naj bo širok pas preproge, ki sega od roba postelje navzven (to pomeni na vsako stran in tudi pred posteljo). Pomembno je, da je preproga dovolj velika, tako boste lahko vsako jutro stopili na mehko in udobno preprogo.

Pa še nasvet za daljšo življenjsko dobo preproge: redno jo obračajte, da bo enakomerno obrabljena.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine