Pri osvetlitvi zunanjih prostorov gre za načrtovanje in celostno zasnovo, podobno kot v notranjih prostorih. Osnovni svetlobni načrt se pripravi hkrati z načrtovanjem hiše in vrta, postavitev pa se izvede, ko so nameščeni vsi objekti in zasajene rastline. Najbolje je za to najeti krajinskega arhitekta, ki bo celostno zasnoval vrt in okolico hiše, v to pa bo vključena tudi osvetlitev vrta.
Osvetlitev vrta, terase in okolice hiše običajno začnemo z ugotavljanjem, koliko svetlobe je ponoči že na našem vrtu. Vedeti je treba, ali je morda močno osvetljen s cestnimi svetilkami, ali imajo morda sosedje tako močno razsvetljavo, da v enem delu sveti tudi k nam, in podobno. Na podlagi teh ugotovitev, določimo, katere dele vrta bomo osvetlili in kako močna bo ta osvetlitev. Razsvetljava se uredi potem, ko že natančno vemo, kje bodo posamezni vrtni elementi, kje bodo glavne vrtne poti, osnovni funkcionalni prostori (terasa, parkirišče, vhod) in kje bodo posamezni vrtni motivi, ki jih želimo osvetliti.
Ko smo določili mesta vrtne osvetlitve, poiščemo primerne luči za posamezen namen. Če se le da, izberemo luči za različne namene, ki se med seboj vizualno ujemajo in sovpadajo s slogom hiše ter drugimi materiali na vrtu. Ob tem namreč ne smemo pozabiti, da so luči vidne tudi podnevi, zato pazimo, da ne bodo prevladale nad vsem drugim. Z osvetlitvijo in količino luči ne pretiravajmo, osvetlimo le dele vrta, kjer je to nujno, in to s čim manj svetlobe.
Za osvetlitev parkirišč in glavnih poti uporabimo funkcionalno osvetlitev. Odločimo se lahko za takšna, ki omenjene prostore osvetlijo toliko, da po njih varno hodimo in vozimo. Na primer, z drobnimi lučkami lahko dobimo dovolj svetlobe in hkrati ustvarimo prijetno vzdušje. Če jih vgradimo v tla ali zidake, diskretno poudarimo oblike na vrtu in poskrbimo, da nas na primer usmerijo k vhodu v hišo.
Z ambientalno osvetlitvijo, z usmerjenimi svetili, pa lahko na vrtu poleg ustvarjanja določenega vzdušja ustvarimo silhuete, na primer drevesnih krošenj, izpostavimo posamezne grmičke, zasaditve, skulpture in vodne elemente. Pomembna je koreografija raznolikih učinkov svetlega in temnega, ki poudari kakovost na vrtu in hkrati podaljša samo bivanje na njem v pozne večerne ure.
Pri zasnovi terase ne smemo zanemariti osvetlitve, saj je zunanja osvetlitev ravno tako pomembna kot notranja. Terasa je lahko osvetljena s svetili na fasadi ali nadstrešku. Ker je običajno neposredno ob hiši, luči ne smejo biti premočne, da ne svetijo v notranjost. Prijetno in nevsiljivo deluje ambientalna osvetlitev, za katero so primerna talna ali stenska difuzna svetila, nameščena na bolj odmaknjenih mestih, tudi zaradi mrčesa, ki ga svetloba privablja. Pogosto se uporabljajo prenosna zunanja svetila na vtičnico, ki jih lahko uporabimo tudi na vrtu, kjer nimamo speljane elektrike. Prav tako so nepogrešljive svečke, bakle in lanterne. Osvetlitev terase pa se da rešiti tudi z osvetljenimi okrasnimi lonci, kockami, sedežnimi kubusi, solarnimi lučmi. Teraso ali dele vrta lahko osvetlimo tudi z večjimi svečami ali baklami. Prav tako se za osvetlitev terase uporabljajo stoječe luči, takšne, kot jih uporabljamo v dnevni sobi.