Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Uporabni nakit

Pod dodatki si navadno predstavljamo stvari, predmete, ki jih postavimo na polico kot dekoracijo. Tudi takšnih je med oblikovalskimi deli veliko, še več pa je povsem uporabnih kosov pohištva, ki ponudijo nekaj več. Pogosto so na meji z umetnostjo, saj se pod njimi podpisujejo vsestranski avtorji, ki niso zgolj industrijski oblikovalci.
Foto: arhiv podjetij
Foto: arhiv podjetij
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 23:13
3:12

Na sejmu v Milanu vsako leto s takšnimi predmeti prednjačijo nekatera podjetja, od katerih se že sicer pričakuje, da bodo ponudila na ogled nekaj takšnega. Eno od njih je Edra, ki je tokrat svojo predstavitev poimenovala Edra v čudežni deželi. Omara, ki je prikrita z rafijo, zagotovo ni za vsako stanovanje. Pod njo sta se podpisala slavna brata Fernando in Humberto Campana. Svetlobni naslanjač z imenom Alice je za to podjetje oblikoval umetnik Jacopo Foggini, znan po nenavadnih svetlobnih kreacijah. Narejen je ročno iz plastične vrvice, ki je kljub barvi toliko prosojna, da skoznjo prodira svetloba luči, ki je pod sedalom. Barve so vpadljive: limonsko rumena, petrolejsko zelena in fuksija ali pa kar vse tri v enem (preizkušeno) udobnem naslanjaču. Novi izdelki, ki jih je letos v Milanu predstavila slovenska oblikovalka Nika Zupanc v instalaciji Selfdiscipline, spadajo med kose z nekaj več. Z lestencem, pisalno mizo, omaro in stolom, ki podobno kot drugi njeni izdelki presegajo meje vsakdanjega, oblikovalka povprašuje po samodisciplini oziroma pomanjkanju te. Njeni objekti spodbujajo razmišljanje o današnjih vrednotah, potrebah, navadah, izdelani so iz trajnih materialov in zato dopuščajo možnost, da nas bodo preživeli.

Marsikateri takšen kos je predstavljen kot prototip, ki včasih gre v izdelavo, drugič spet ne, odvisno od odzivov javnosti in potencialnih kupcev. Podobno zanimivi pa so tudi drugi, v katerih je nekaj manj umet­niškega pridiha. Vedno znova se najde kaj med klubskimi mizicami, svetili, obešalniki, knjižnimi policami. Tudi preproga je lahko takšen objekt, ob katerem ne bo potrebe po dodatni dekoraciji. Pri španskem podjetju Nanamarquina so tokrat na ogled postavili pisano stvaritev z imenom Losanges. Oblikovalca, brata Bouroullec, sta si jo zamislila kot reinterpretacijo tradicionalne perzijske preproge. Narejena je s starodavno tehniko tkanja oziroma vozlanja, ki jo še vedno poznajo na severu Pakistana, kjer jo tudi ročno izdelujejo. Za izdelavo pa je zahtevna tudi zaradi dejstva, da je na njej trinajst barv, ki zapolnjujejo vzorec romba. Vsak primerek je unikaten, saj so barve zaradi ročne izdelave vsakič razporejene malo drugače.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine