Olimpijski ogenj poleg krogov predstavlja simbol olimpijskih iger. Prižiganje olimpijskega ognja poteka na otvoritveni slovesnosti, gori pa neprekinjeno do zaključka tekmovanj v velikem kotlu. Tega je za olimpijske igre v Tokiu oblikoval priznani japonski oblikovalec Oki Sato, ki vodi oblikovalski studio Nendo.
Sferični kotel, ki posnema obliko sonca, tehta 2,7 tone in v premeru meri približno tri metre in pol. Ko je ogenj v njem prižgan, se odpre kot cvet. Sestavljajo ga posamezni listi, ki tehtajo po 40 kilogramov, narejeni pa so bili z izrezom 10 milimetrov debele aluminijaste plošče. Notranjost odbija svetlobo, ki jo daje ogenj.
Olimpijski kotel je nastal na podlagi koncepta slovesnega odprtja olimpijskih in paraolimpijskih iger 'Vsi zbrani pod soncem, vsi enaki in vsi z isto energijo'.
Narejenih je bilo kar 85 osnutkov, od plamenov, ujetih v toplotno odporni stekleni krogli, do vrtenja plamenov, da bi poustvarili sferičen videz in podobnost s soncem. S številnimi poskusi in napakami je bila na koncu izdelana oblika, sestavljena iz zgornje in spodnje poloble, vsaka s petimi ploščami, ki predstavljajo olimpijske obroče.
Ogenj v olimpijskem kotlu gori na vodik. Ta je bil proizveden v prefekturi Fukushima, kjer poteka okrevanje po velikem japonskem potresu leta 2011. Vodik gori z brezbarvnim in prozornim plamenom ter je neviden. Da je postal viden oz. rumen kot pravi ogenj, so uporabili natrijev karbonat.
Olimpijski ogenj ima poseben pomen pri olimpijskih igrah. »V posebnem obredu s sončnimi žarki v Olimpiji prižgejo olimpijsko plamenico, ki potem nekaj mesecev potuje po svetu, nato pa se z njo na otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger prižge olimpijski ogenj. Ta gori neprekinjeno med izvajanjem posameznih olimpijskih iger, ob koncu tekmovanja pa ga s posebnim obredom ugasnejo na sklepni slovesnosti. Pred olimpijskim muzejem v Lozani neprekinjeno simbolično gori olimpijski ogenj,« lahko preberemo na strani Olimpijskega komiteja Slovenije.
Obred prižiganja ognja je edini, ki so ga moderne olimpijske igre povsem povzele po antičnem vzoru. Pred vsakimi igrami antične dobe naj bi v podobnem obredu simbolično prižgali olimpijski ogenj v znak časti bogovom in športnega udejstvovanja.
PREBERITE ŠE: Tako je v olimpijski vasi v Tokiu, kjer bivajo športniki
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Na MTV se vrača nova sezona oddaje, ki smo jo oboževali vsi milenijci