"Roka ni le del telesa, temveč izraz in nadaljevanje misli, ki jo je treba ujeti in izraziti," je zapisal že Honore de Balzac misel, ki lepo ponazarja odnos do ročnega dela, ki ga oblikovalke iz skupine Oloop prenašajo na sodelujoče v projektih Razkrite roke, Povezave, Telo Tekstil Spomin in najnovejši Balkanski copat. Skupna točka omenjenih projektov je tekstilno ročno delo in ustvarjanje s tekstilno materijo, skozi katera se oblikovalke izražajo.
"Tekstil je medij, s katerim ženske od nekdaj komuniciramo med sabo in z drugimi," razmišljajo, saj so se ženske od nekdaj družile ob pletenju, kvačkanju, vezenju, klekljanju, zlasti ob dolgih zimskih večerih so med seboj spletale posebne vezi in intimne zgodbe. Tekstil, ki je nastajal pod ženskimi rokami, je skrbel za toploto kože in okraševal njeno površino. Tudi danes ženske nosimo ta praspomin, nekatere še zelo živega. Komunikacijo, ki nam je tako naravna in prvobitna – ženski krog, ki združuje tako mlada dekleta kot stare modre dame – samo nadaljujemo in ji dajemo prostor v današnjem času," pojasnjujejo.
Blazine, copati, nakit
V ustvarjalno-izobraževalnem projektu Razkrite roke, ki je potekal v sodelovanju z društvom UP na Jesenicah med leti 2012 in 2014, so nastali različni izdelki: blazine, copati, nakit. Idejna zasnova za kolekcijo izdelkov je po besedah oblikovalk začela nastajati po tem, ko so se udeleženke med seboj že nekoliko spoznale. "V prvi fazi projekta smo preko učenja posameznih tekstilnih tehnik in izdelave izdelkov spoznali, kaj komu ustreza, česa ne mara, kaj koga zanima in kaj dolgočasi, kje je njegovo znanje pomanjkljivo in kaj obvlada," pojasnjujejo sogovornice. Tako so se odločili, da kolekcijo sestavijo iz izdelkov, ki krasijo telo, to so nakit in copati, in iz izdelkov, ki krasijo bivalne prostore, to pa so blazine. Material, ki povezuje izdelke v barvito in kompaktno kolekcijo, je po besedah sogovornic volnena preja, barvana z naravnimi barvili in pridelana iz dlak slovenskih ovac v podjetju Soven iz Selnice ob Dravi. Kolekcija je nastala na podlagi predhodno pripravljenih načrtov, ki so bili opremljeni s skico, dimenzijami, tehniko izdelave in barvno karto. Vsaka ženska je izdelala svojo različico copata, nakita ali blazine. Te izdelke je zdaj mogoče tudi kupiti, in sicer v Hiši sreče v centru Jesenic, kjer je njihovo novo domovanje, zdaj namreč delujejo pod okriljem Društva Up, po novem so namreč Razkrite roke tekstilna sekcija tega jeseniškega društva.
"Projekt Razkrite roke se je zaključil poleti 2014. Ženske smo že nekaj mesecev pred tem pripravili na trenutek, ko bodo postale samostojne. Zlasti je bilo pomembno, da nekdo skupino vodi, ji prisluhne, kaj jo veseli in zanima, na podlagi tega določi vsebine srečanj, poskrbi za material, prodajo, promocijo," pravijo sogovornice in dodajajo, da je to vlogo prevzela Mojca Novak, ki sicer ni priseljenka, je pa bila ves čas usposabljanj del skupine. Novakova ima znanja iz Waldorfske pedagogike, sicer pa je brezposelna sinologinja. "Nežno in ljubeče vodi ženske v nova znanja in izzive. Odlično se razumejo. Trenutno je skupina zelo aktivna. Udeležile so se treh zimskih prazničnih sejmov: Lufta v Škofji Loki, Radovljiškega sejma in sejma Artish v Poligonu. Prihajajo nova naročila, kar na punce zelo spodbudno vpliva," dodajajo oblikovalke.
Dobrodejni vpliv ročnih del
Pri svojem delu in iz raziskav drugih strokovnjakov se je po mnenju sogovornic izkazalo, da ima tekstilno ročno delo mnoge dobrodejne učinke in s tem ključno prispeva k opolnomočenju, socializaciji in samooskrbi posameznic in skupnosti. "Tekstilno ročno delo je bilo od vedno v rokah žensk in se je dogajalo v intimnih krogih ženskih skupnosti, v tišini, med preprostimi pogovori, kar je okrepilo občutek pripadnosti in občutek za lastno ter kolektivno identiteto. Opazile smo, kako delo z rokami izboljšuje počutje žensk, prinaša zadovoljstvo, užitek, srečo na obrazu, saj se jim izpolni potreba po tem, da so koristne, ustvarijo nekaj lepega zase in za druge. Zanimiva je tudi intelektualna stimulacija med in po izvajanju ročnega dela, umska aktivnost se poveča, opazile so, da so bolj umirjene, osredotočene, kar jim pomaga pri reševanju vsakdanjih problemov in jasnejšemu razmišljanju," pojasnjujejo sogovornice. Še posebej je, kot še dodajajo, zdravilen kreativen proces, ki se odvije v skupinskem ustvarjalnem krogu, kjer se ženske med delom povežejo, družijo, izkusijo pristen stik. To jih navda z občutkom izpolnjenosti in smislom, kar je globoka duhovna potreba vsakega živega bitja. V krogu ustvarjanja je bilo, kot pripovedujejo oblikovalke, izgovorjenih in slišanih mnogo najrazličnejših intimnih zgodb ter spletenih novih vezi.
Balkanski copat na poti na Islandijo
Prihodnje leto oblikovalke skupaj s skupino migrantk iz projekta Razkrite roke in društvom Up z Jesenic začenjajo novo zgodbo z naslovom Balkanski copat (na poti na Islandijo). "Spoznavali in raziskovali bomo tako balkansko tekstilno tradicijo kot tudi islandsko. Gostili bomo mentorico z Islandije in se v tej deželi ob koncu projekta tudi predstavili z nastalimi izdelki. Ob tem upamo, da bomo pridobile sredstva tudi za obisk Islandije in se povezale z organizacijami, ki opravljajo podobno poslanstvo v tem delu Evrope," pravijo sogovornice. A to ni edini načrt za prihodnost, v začetku leta so vabljene v Polhov Gradec z namenom, da na lokalnem nivoju povežejo skupino rokodelcev in drugih kreativnih ljudi v prepoznavno skupnost. Prav tako se dogovarjajo, da bi bile del projektne skupine, ki bo pripravila načrte skupaj z lokalno skupnostjo, kako poživiti star hotel Lucija na Mostu na Soči. Nadaljujemo pa tudi s kreativnimi akcijami pod skupnim imenom Super roke, kjer izobražujejo vse generacije o pomenu tekstilnega ročnega dela.
"Še posebej nas kliče delo v ženskih krogih. Na srečanjih bomo odpirale različne teme in se ob ročnem delu pogovarjale o njih. Na dogodke bomo vabile strokovnjakinje, ki se prav tako poglabljajo v notranji svet žensk. Gre za nadaljevanje projekta Telo Tekstil Spomin, ki nam je odprl nove prostore in načine vzajemnega opolnomočenja ob pogovorih v krogu," so še povedale oblikovalke iz skupine Oloop, ki bodo nocoj ob 18. uri v svojem studiu vodile delavnico Toplega nakita, na kateri si lahko izdelate ogrllico, narejeno iz volnene preje s tehniko sukanja.