Kupil bom stanovanje. Kako se moram zavarovati?

27. 11. 2018 | Besedilo: P. I. | Fotografije: iStock

življenjsko zavarovanje, stanovanjski krediti, finančna varnost

Do nakupa nepremičnine vodi kopica korakov in potrebnega je lahko kar nekaj časa in napora, da prvič prespite pod svojo streho. Pregledovanje oglasov, ogledi, urejanje dokumentov … Prvo pa je seveda vprašanje, ali imate za nakup prihranjenega dovolj denarja ali se boste morali odločiti za najem stanovanjskega kredita pri banki.

Pred najemom kredita si boste morali zastaviti nekaj pomembnih vprašanj. Oceniti boste morali, koliko denarja potrebujete, določiti dobo odplačevanja kredita ter koliko denarja mesečno lahko namenite za vračanje kredita. Ta znesek lahko enostavno izračunate tako, da od svojih mesečnih prihodkov odštejete izdatke.

Z banko se boste pred najemom kredita dogovorili o vseh pogojih: o obrestih, stroških in kaj se zgodi, če kredita ne boste mogli odplačevati zaradi nepredvidenih situacij, kot so nezgoda, bolezen ali brezposelnost. Banke v teh primerih običajno ponujajo odlog plačil za določeno obdobje oziroma moratorij ali pa reprogramiranje posojila, ob tem pa se bodo prav gotovo spremenili tudi pogoji.


Kaj pa, če bi se zgodilo najhujše?

Če bi se vam kar koli zgodilo, si prav gotovo ne želite, da bi z obveznostjo odplačevanja posojila obremenili svoje najbližje. Zato se zavarujte.

Ena od boljših možnosti je sklenitev življenjskega zavarovanja. To je lahko klasično življenjsko zavarovanje za primer smrti, katerega prednost so visoke zavarovalne vsote za nizke premije. Zavarovanje ne vsebuje varčevalne komponente, zavarovalnina pa se upravičencem izplača v primeru smrti zavarovane osebe. Izplačila niso obdavčena, prav tako ni stroškov izplačil.

Foto: iStock

Bi radi vedeli, koliko bi na podlagi vašega finančnega stanja in potreb znašala zavarovalna vsota, ki bi lahko zagotovila finančno varnost vašim najbližjim v primeru najhujšega? Preverite z nekaj kliki v kalkulatorju.


Druga primerna oblika je sklenitev življenjskega zavarovanja za kreditojemalce. To je življenjsko zavarovanje za primer smrti s padajočo zavarovalno vsoto. Sklenete ga v kombinaciji z najemom kredita pri banki, tako da se zavarovalna doba ujema z dobo najema kredita. Zavarovalna vsota se določi tako, da je enaka oziroma višja od zneska najetega kredita. V primeru smrti zavarovane osebe se zavarovalna vsota najprej nameni odplačilu kredita, njen morebitni presežek pa zavarovalnica izplača upravičencu.


Pozor: Zavarovanje kredita ni enako zavarovanju kreditojemalca

Banki boste morali plačati stroške najema kredita. Med temi boste našli tudi stroške banke za zavarovanje kredita. Toda pozor: pri tem zavarovanju je zavarovanec banka, ki tako zaščiti lastne interese. Namen tega zavarovanja je, da v primeru neplačevanja kredita vaš dolg sicer prevzame in poplača zavarovalnica, vendar bo od vas oziroma vaših dedičev zahtevala povračilo. Zato to zavarovanje nikakor ni vaša zaščita in ni nadomestilo za zavarovanje vašega neplačevanja kredita.

Foto: iStock

Velja pa še nasvet: če že imate sklenjeno življenjsko zavarovanje, ga ne prekinjajte oziroma ne spreminjajte. Lahko ga zastavite v korist banke, za morebitno razliko do polne višine najetega kredita pa lahko sklenete novo življenjsko zavarovanje kreditojemalcev oziroma preverite, ali lahko povečate zavarovalno vsoto pri že sklenjenem zavarovanju.

Čeprav nikomur ni prijetno razmišljati o tem, je odgovorno do najbližjih, da pomislite tudi na to, kakšne bi bile tudi finančne posledice, če bi se vam zgodilo najhujše.

Poskrbite pa tudi za zavarovanje doma. V članku preberite, kaj morate vedeti o zavarovanju v večstanovanjskem objektu in kako zavarujete hišo, ki jo šele gradite

https://zivljenje.triglav.si/

https://zivljenje.triglav.si/koliko-bi-potrebovali-moji-najblizji

https://zivljenje.triglav.si/zivljenje

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE