Kot je povedal Meh, so se predstavniki ministrstva za finance ob pripravi predloga zakona ustavili tudi pri njih. Spomnil je, da je prejšnji zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin padel na ustavnem sodišču, tudi zaradi načina vrednotenja nepremičnin.
Vlada se je po besedah Meha zavezala, da novi davek ne bo višji kot nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. "Želimo tudi, da se s strani države uvede enotno za vse občine," je poudaril.
Tako bi se izognili primeru, kot ga Meh navaja iz Slovenj Gradca, ko je nekdo "včeraj plačeval 2000 evrov, danes pa je dobil položnico za 12.000 evrov". Zato se zbornica zavzema za določitev spodnje in zgornje meje.
Na to so opozorili predstavnike ministrstva, poudarili pa so tudi, da mora biti vrednotenje tudi dejansko takšno, kot je stanje na terenu.
Dodal je še, da je bil prvotni predlog nepremičninskega zakona pogodu velikim podjetjem. "Mi pa želimo, da je ta nepremičninski zakon tak, da bo pustil živeti tudi manjšim obrtnikom in podjetnikom in da jih ne bo dodatno udaril," je poudaril Meh.
Izpostavil je še, da morajo enaka pravila kot za obrtnike in podjetnike veljati tudi za kmete. "Tudi v hlevih se izvaja gospodarska dejavnost," je poudaril. Vsi so na trgu in zato morajo biti glede nepremičnin tudi vsi enako finančno obremenjeni, poudarjajo v zbornici.
Vlada je na četrtkovi seji sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Kot so sporočili, so prisluhnili strokovni javnosti in občinam ter pretehtali vse argumente.
Premier Miro Cerar je sicer poudaril, da potrditev predloga tega zakona ne pomeni, da bo vlada v tem mandatu predlagala tudi zakon o davku na nepremičnine. "Tega zakona v tem mandatu ne bo," je zatrdil.
PREBERITE ŠE: Nova obvestila lastnikom nepremičnin predvidoma decembra 2018