Spoštovani,
z bratom sva po pokojni mami podedovala stanovanje, ki ga namerava takoj po zapuščinski razpravi prodati.
Vsak bova svojo polovico skupaj prodala in naju zanima, katere davke morava plačati in kakšni so odstotki plačila.
Hvala za hiter odgovor!
Pozdravljeni,
prodaja nepremičnine je podvržena davku na promet z nepremičninami (2 %) in davku na kapitalski dobiček, vendar pri slednjem obstaja nekaj izjem oziroma pravil, ki so predvsem vezana na število let imetništva nepremičnine. Za nastanek obveznosti plačila davka na kapitalski dobiček pa mora dobiček v osnovi sploh nastati. Davčna osnova je torej razlika med vrednostjo ob pridobitvi nepremičnine in njeni prodaji, torej dobiček, ki ste ga ustvarili. Ker je bila v vašem primeru predmetna nepremičnina predmet dedovanja, je v prvi vrsti najprej treba ugotoviti, kakšna je bila vrednost nepremičnine ob pridobitvi, torej v času dedovanja. Vrednost nepremičnine je lahko navedena na sklepu o dedovanju ali pa se opravi še neodvisna cenitev. Glede na to, da nepremičnino nameravata z bratom takoj prodati, olajšave, vezane na število let imetništva, ne pridejo v poštev.
Če se ugotovi, da ste pri prodaji nepremičnine iztržili več, kot je bila vrednost premoženja ob pridobitvi (dedovanju), morate od razlike plačati davek na kapitalski dobiček. Splošna davčna stopnja znaša 27,5 %. Kot sem že omenila, je davčna stopnja odvisna od časa imetništva nepremičnine v lasti. Če boste nepremičnino prodali takoj, velja splošna davčna stopnja, sicer pa se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine stopnja davka zmanjšuje. Po petih letih imetništva nepremičnine davčna stopnja znaša 20 %, po desetih letih se zmanjša na 15 % in po petnajstih letih na 10 %. Davek se ne plača po dvajsetih letih imetništva nepremičnine.
Torej, vsekakor je pomembna vrednost nepremičnine ob pridobitvi, ki za vas predstavlja dedovanje. Upam, da ste na zapuščinski razpravi pravilno ocenili vrednost nepremičnine in da je le ta ustrezno zapisana v sklepu o dedovanju. Pogosto se namreč zgodi, da je vrednost nepremičnine povzeta po GURSu, ki pa vedno ne odraža tržne vrednosti nepremičnine, zato je lahko razlika med vrednostjo ob pridobitvi in odsvojitvi (prodaji) velika in zato bo davek na kapitalski dobiček višji, kot bi lahko realno bil.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.