Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Ali se prepoved odtujitve prenese na dediče

Pravnica odgovarja na vprašanje bralke, ki bi rada prodala podedovano parcelo, zato jo zanima, ali se prepoved odtujitve prenese na dediče.
Foto: Puttachat Kumkrong/Shutterstock
Foto: Puttachat Kumkrong/Shutterstock
Urša Zupan
15. 11. 2023 | 09:14
22. 10. 2024 | 20:39
3:52

Spoštovani,

prosim za nasvet.

Nekdanji partner je od matere dobil parcelo, na kateri je vknjižena prepoved odtujitve v korist matere. Partner je pred 13 leti umrl in parcelo smo delovali jaz in otroka.

Sedaj bi to parcelo radi prodali, zato me zanima, ali se prepoved odtujitve prenese na dediče.

Hvala.


bralka

Pozdravljeni,

prepoved odtujitve in obremenitve nepremičnine je urejena v Stvarnopravnem zakoniku. Z uporabo tega instituta se onemogoča razpolaganje z nepremičnino oziroma njena obremenitev. Lastnik lahko za vsak namen, ki seveda ni prepovedan, svojo pravico omeji. Če pride do prepovedi odtujitve ali obremenitve stvari s pravnim poslom ali oporoko le ta zavezuje le prvega lastnika, ne pa tudi njegovih pravnih naslednikov, torej vas in otrok. 


Prepoved odtujitve je bila v vašem primeru vpisana v zemljiško knjigo, ker je bila določena med materjo in sinom, ki sodita med osebe, ki jih določa 4. odstavek 38. člena Stvarnopravnega zakonika in prepoved, kot taka, učinkuje tudi proti tretjim osebam. Z dedovanjem ste postali pravni naslednik, zato za vas ta prepoved ne velja in se izbriše iz Zemljiške knjige, in sicer po uradni dolžnosti. Izbris prepovedi odtujitve in obremenitve iz Zemljiške knjige se izvede v naslednjih primerih:

  • Če se prepoved odtujitve in obremenitve nanaša na lastnika nepremičnine in če se zaradi kasnejšega vpisa, za katerega ta zaznamba ni ovira, lastninska pravica vknjiži v korist novega lastnika, zemljiškoknjižno sodišče hkrati z dovoljenjem te vknjižbe po uradni dolžnosti dovoli izbris te zaznambe.
  • Če se prepoved odtujitve in obremenitve nanaša na imetnika druge pravice in če se zaradi kasnejšega vpisa, za katerega ta zaznamba ni ovira, ta pravica vknjiži v korist novega imetnika oziroma če se vknjiži izbris te pravice, zemljiškoknjižno sodišče hkrati z dovolitvijo te vknjižbe po uradni dolžnosti dovoli izbris te zaznambe.

Izbris zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve se dovoli tudi v naslednjih primerih, in sicer, če je sodišče, ki je izdalo začasno odredbo, ustavilo postopek in razveljavilo opravljena dejanja, ali če je bil sklep o začasni odredbi razveljavljen oziroma spremenjen in predlog za začasno odredbo zavrnjen. Podlaga za izbris je sklep sodišča. Izbris zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve lahko zemljiškoknjižno sodišče dovoli tudi po uradni dolžnosti na podlagi obvestila sodišča, ki je izdalo začasno odredbo in ki mu je priložen sklep, ki je podlaga za izbris.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine