Spoštovani,
postavila bi vam vprašanje glede prodaje sosedovega kmetijskega zemljišča.
Ali lahko sosed prenese lastništvo kmetijskega zemljišča na drugo osebo, ki ni v sorodu z njim, ne da bi objavil ponudbo na upravni enoti? Namen tega je, da bi nagajal sosedom in bi zemljo rad prodal ljudem po njegovem okusu.
Lahko torej lastništvo prenese z darilno oz. izročilno pogodbo?
Vnaprej hvala za odgovor!
Pozdravljeni,
za kmetijska zemljišča veljajo posebna pravila, saj gre za varovana območja, ki jih ureja Zakon o kmetijskih zemljiščih. Zakon tudi zelo natančno določa postopek prodaje kmetijskih zemljišč in tudi predkupne upravičence. Če želite prodati kmetijsko zemljišče, morate na upravni enoti in na enotnem državnem portalu eUprave, objaviti ponudbo za prodajo kmetijskega zemljišča. Ponudba mora vsebovati podatke o prodajalcu, podatke o kmetijskem zemljišču, ceno in morebitne druge pogoje. Zakonski rok za sprejem ponudbe je 15 dni od objave na oglasni deski upravne enote. Po preteku roka za sprejem ponudbe upravna enota obvesti prodajalca, kdo je pravilno sprejel ponudbo, kar potem predstavlja zavezo prodajalca, da z njim sklene posel pod pogoji iz ponudbe. Tak pravni posel mora nato odobriti še upravna enota, kjer leži nepremičnina. Seveda pa imajo prednost predkupni upravičenci.
PREBERITE ŠE: NAKUP KMETIJSKEGA ZEMLJIŠČA: TUDI ČE PONUDITE VEČ, IMA PREDKUPNI UPRAVIČENEC PREDNOST
Možno pa je kmetijsko zemljišče tudi podariti, vendar tudi v tem primeru veljajo posebni pogoji oziroma omejitve, saj kmetijskega zemljišča lastnik ne sme podariti komurkoli. Lastnik kmetijskega zemljišča lahko sklene darilno pogodbo, katere predmet so kmetijska zemljišča le z zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otroki, posvojenci, posvojitelji, starši, brati, sestrami, nečaki ter vnuki. Darilna pogodba je možna tudi med zetom, snaho otroka ali posvojenca, če so člani iste kmetije. Poleg navedenih oseb pa se darilna pogodba lahko sklene tudi z lokalno skupnostjo ali državo in z nosilcem kmetije, ki je nosilec kmetije v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, in je pridobil sredstva iz programa razvoja podeželja kot mladi prevzemnik kmetije, če od prevzema kmetije ni minilo več kot pet let. Če se darilna pogodba sklepa z nosilcem kmetije, lahko lastnik podari le cel lastninski ali solastninski delež kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije torej se lastniški del se ne sme deliti.
Za razliko od postopka pri prodaji kmetijskega zemljišča se prenos lastništva na podlagi darilne pogodbe lahko izvede brez objave ponudbe na upravni enoti in prav tako ni potrebna odobritev pravnega posla, če ne gre za zaščiteno kmetijo. Seveda pa je treba upoštevati navedene omejitve glede oseb, med katerimi je prenos lastninske pravice na podlagi darilne pogodbe, katere predmet je kmetijsko zemljišče, sploh možno.
Torej, če odgovorim na vaše vprašanje. Prenos lastništva kmetijskega zemljišča na podlagi darilne pogodbe je možno, če gre za osebe, opredeljene v zakonu, oziroma če gre za državo ali lokalno skupnost. Če gre za zaščiteno kmetijo, pa je vseeno treba objaviti ponudbo na upravni enoti, drugače pa objava ni potrebna.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.