Pozdravljeni,
smo lastniki stavbe, za katero obstaja gradbeno dovoljenje. Stavba je bila zgrajena pred 1998. V letu 2006 se je izvedlo etažiranje lastnine. Sedaj je v stavbi 9 enot in etažnih lastnikov. Gre za poslovno stanovanjski objekt.
Kako je z gradbenih in uporabnim dovoljenjem po posameznih etažah?
Zaradi prodaje bi namreč želeli pridobiti te podatke, saj kupci želijo imeti urejene dokumente za vsako etažno lastnino.
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
če stavba še nima gradbenega dovoljenja, seveda ne morete pridobiti uporabnega dovoljenja. Gradbeno dovoljenje se sicer skladno s 55. členom gradbenega zakona lahko izda za del objekta, če ta predstavlja posamezni del objekta, ki pomeni funkcionalno celoto. Pri vaši poslovno stanovanjski stavbi (predvidevam, da je v enaki rabi že pred letom 1998) pa ne gre za posamezno funkcionalno celoto. Posamične etažne enote sicer predstavljajo posamične enote, ki pa imajo lastništvo tudi na skupnih delih (hodnik, tehnični prostori ipd.).
PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: PRED NAKUPOM HIŠE SMO UGOTOVILI, DA NI SKLADNA Z GRADBENIM DOVOLJENJEM - KAJ STORITI
Predlagam izvedbo najenostavnejšega postopka, če gradbeno dovoljenje res ne obstaja in če je bila stavba res zgrajena pred 1. 1. 2005 in v enakih gabaritih in enaki nespremenjeni rabi tudi do danes. To je pridobitev dovoljenja daljšega obstoja po 146. členu gradbenega zakona. O tem postopku smo v rubriki že velikokrat pisali, saj gre dejansko za najenostavnejšo dokumentacijo, ki jo lahko pripravite tudi sami, če ste tega vešči. Vendar pa bo treba predhodno občini plačati komunalni prispevek ter državi nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora. Za poslovno večstanovanjski objekt pa tak znesek ni majhen, zato toplo priporočam, da poiščete vso obstoječo dokumentacijo v zvezi z vašo poslovno stanovanjsko stavbo. Skoraj dvomim, da je bila taka stavba zgrajena brez gradbenega dovoljenja. Velikokrat se najdejo dokumenti v zgodovinskih arhivih.
Sama pa podpiram namero, da etažni lastniki skušate urediti dokumente za samo stavbo in tako ob morebitni oddaji ali prodaji izkazati, da je stavba zakonita in legalna.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.