Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Odpovedal sem se dediščini - ali mi še pripada nujni delež

Bralec se je po smrti očeta odpovedal dediščini v korist matere, sedaj pa ta želi svoje premoženje v celoti podariti hčeri. Zanima ga, ali mu v tem primeru pripada nujni delež.
Foto: Lightspring/Shutterstock
Foto: Lightspring/Shutterstock
Tanja Bohl
26. 4. 2024 | 07:00
22. 10. 2024 | 21:37
3:35

Spoštovani,

prosim za nasvet glede dedovanja in nujnih deležev.

Lastnici nepremičnine po umrlem očetu sta žena (5/6) in hčer (1/6). Sin se je ob smrti očeta odpovedal dedovanju v korist matere.

Sedaj želi žena oz. mama na prigovarjanje hčere svoj del nepremičnine podariti hčerki v celoti. Sin ne dobi ničesar. Ali je sin v tem primeru upravičen do nujnega deleža?

Hvala in lep pozdrav.


bralec

Nujni delež je v skladu s 26. členom Zakona o dedovanju (Ur. l. RS, št. 15/76 s spremembami, v nadaljevanju: ZD) tisti del zapuščine, s katerim zapustnik ne more razpolagati. Predmetni institut omejuje zapustnika pri povsem svobodnem razpolaganju s svojim premoženjem z oporoko.

Iz zastavljenega vprašanja izhaja, da je zapuščinska obravnava zaključena in je bil že sprejet sklep o dedovanju, ki vsebuje meritorno odločitev sodišča o dednih deležih posameznih dedičev. Navedeno torej pomeni, da sin ne more več uveljavljati nujnega deleža pri dedovanju očetove zapuščine, saj se je slednjemu odpovedal v korist matere. 


Lahko pa uveljavlja svoj nujni delež v primeru dedovanja po materi. Zakon je namreč predvidel varovalke za primere poskusa zaobida instituta nujnega deleža z razpolaganji inter vivos (pravnimi posli med živimi). Tako se v skladu s četrtim odstavkom 28. člena ZD v vrednost zapuščine upoštevajo tudi darila, ki jih je zapustnik na kakršenkoli način dal tistemu, ki bi po zakonitem dedovanju prišel v poštev kot dedič, pa tudi vrednost daril, danih dedičem, ki se odpovedujejo dediščini, in tistih daril, za katera je zapustnik odredil, da naj se ne vračunajo dediču v njegov dedni delež. Nadalje ZD v svojem 34. členu tudi določa, da se v primeru prikrajšanja nujnega deleža, tj. če celotna vrednost oporočnih razpolaganj in daril presega razpoložljivi del zapuščine, oporočna razpolaganja zmanjšajo, darila pa vrnejo, kolikor je treba, da se dopolni nujni delež, in to četudi je zapustnik odredil, naj se ne vračunajo nujnemu dediču v njegov dedni delež. Pri tem se kot darilo štejejo tudi odpoved pravici, odpust dolga in tudi tisto, kar je zapustnik za čas življenja dal dediču na račun svojega dednega deleža.

PREBERITE ŠE: ALI LAHKO IZPODBIJAM DARILNO POGODBO

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine