Robotski sesalniki so bila sprva znanstvena fantastika, danes pa so nekaj nepogrešljivega - sploh za tiste, ki imajo radi čista tla. Tehnologija je v zadnjih letih izredno napredovala, sesalniki so opremljeni z boljšimi senzorji, znajo mapirati sobo in imajo celo avtomatsko praznjenje posode za prah.
Ko izberete robotski sesalniki, boste nekaj časa potrebovali, da boste ugotovili, kako ga uporabljati ali nastaviti, da bo deloval najbolj optimalno in posesal tisto, kar vas najbolj moti. Pri reviji Wired so izluščili štiri nasvete, kako uporabljati robotske sesalnike, da boste z njimi res zadovoljni.
Prva preizkušnja
Čeprav je vabljivo razmišljati, da morate le odpreti škatlo, prižgati robotski sesalnik in se čez tri ure vrniti v čist dom, sprva ne bo šlo tako gladko. Nekaj časa boste potrebovali, da boste robotski sesalnik namestili tako, da bo posesal vse kotičke, kjer se nabira prah.
Med prvo uporabo zato ostanite doma in spremljajte, kako bo robotski sesalnik posesal tla. Poskrbite, da boste pospravili vse stvari, ki bi se lahko zapletle v krtačke. Nevarne so predvsem viseče vezalke, tanka otroška krila in druge vrvice.
PREBERITE ŠE: Sesalniki: Tip izberemo glede na površino tal in priročnost
Prižgite luči
Robotski sesalniki pri svojem delovanju uporabljajo številne senzorje. Nekateri preprečujejo, da bi se zaleteli v oviro in ustavili, infrardeči senzorji pazijo na robove (predvsem pri stopnicah). Veliko jih še ni opremljenih s kamerami, čeprav imajo optične senzorje, ki spremljajo ovire in računajo pot. A optični senzorji potrebujejo svetlobo za optimalno delovanje.
Če ste opazili, da se je vaš robotski sesalnik večkrat zataknil, ga ne nastavljajte na nočno delo. Poskusite ga vklopiti dopoldne, ko ste v službi. Če imate hišnega ljubljenčka, je dobro, da robotski sesalnik posesa tla takoj, ko zapustite dom, saj je tako manj možnosti, da bo povozil kakšno "mačjo ali pasjo nesrečo". Če ima robotski sesalnik še vedno težave, pa ga obrišite z mokro krpo.
Izpraznite posodo s prahom
Veliko uporabnikov se je pritožilo, da njihov robotski sesalnik ni pobiral umazanije, ampak jo je vlekel za sabo. Ker je posoda za prah precej majhna, jo je treba redno prazniti. V gospodinjstvih z majhnimi otroki in hišnimi ljubljenčki pa boste morali robotskemu sesalniku vsak teden privoščiti temeljitejše čiščenje.
PREBERITE ŠE: VIDEO: Ko robotski sesalnik naleti na pasji ali mačji iztrebek ...
Območje odmetavanja
Če želite čista tla, potem bodo ta morala biti prazna. Pobrati boste morali manjše igrače, vrvice in druge stvari, ki bi se lahko zapletle v krtače. Če nimate časa za temeljitejše pospravljanje, preden zapustite dom, lahko določite "območje odmetavanja", kamor odložite obleke in igrače za čas svoje odsotnosti. To območje naj bo izven dosega robotskega sesalnika.