Ryan Nicodemus in Joshua Fields sta v svojem dokumentarnem filmu Less Is Now gledalce spodbudila k razmišljanju o stvareh, ki jih obkrožajo v domu. Sta tudi avtorja številnih knjig o odpravljanju nereda in učenju, kako živeti z manj. Ryan Nicodemus je prepričan, da »manj prinese več«. »Ko sem odstranil stvari iz svojega doma, sem dobil čas in svoje življenje nazaj,« je pojasnil.
Avtorja svetujeta, kako se lahko privadite na minimalističen način življenja s 4 preprostimi igrami.
PREBERITE ŠE: ZNEBITE SE VSE KRAME, KI BO VAŠIM ZANAMCEM V BREME
Koliko stvari, ki jih imate doma, v resnici uporabljate? Priredite si zabavo s pakiranjem: v škatle pospravite vse, kar imate – kot če bi se selili. Nato tri tedne spremljajte, katere škatle boste odprli in katere stvari boste vzeli iz njih.
Ryan in Joshua vztrajata, da boste po treh tednih ugotovili, da je 80 odstotkov stvari ostalo zapakiranih v škatlah. Za nekatere boste pozabili, v katero škatlo ste jih pospravili. Vse, česar ne uporabljate, nosite ali potrebujete, prodajte, podarite prijateljem ali v dobrodelne namene.
Če se vam prvi način zdi preveč radikalen, se lahko minimalizma navadite tudi postopoma – z igro 30 dni minimalizma. Začnite na prvi dan v mesecu in iz svojega doma odstranite eno stvar (lahko je karkoli: oblačilo, orodje, naprava, pohištvo …). Drugi dan odstranite dve stvari in tako naprej. Na začetku bo igra zelo preprosta, nato pa vedno bolj zahtevna. Pridruži se ji lahko več igralcev (prijateljev ali sorodnikov) – tisti, ki zdrži najdlje, je zmagovalec. V resnici pa nihče ni poraženec; vsem je namreč iz domov uspelo odstraniti vrsto stvari, ki so mu jemale energijo.
Če se odločite za minimalističen način življenja, to ne pomeni, da ne smete kupiti nič novega. Pri nakupovanju se zgolj držite pravila, da boste za vsako novo stvar in svojega doma odstranili deset starih.
Kadarkoli boste hoteli opraviti nakup za 30 evrov, svetujeta Ryan in Joshua, počakajte 30 ur in dobro premislite, ali stvar, ki jo želite kupiti, res potrebujete. Dodaten čas vam bo omogočil, da boste odločitev res dobro premislili.
Če hočete kupiti nekaj za 100 evrov, si vzemite 100 ur časa. Na takšen način noben vaš nakup ne bo več impulziven.