Znebite se vse krame, ki bo vašim zanamcem v breme

8. 3. 2018 | Besedilo: T. S. P.

krama, šara, pospravljanje, čiščenje

Pri čiščenju hiše pogosto pozabljamo na šaro. Ta namesto v košu za smeti po navadi pristane v predalu, saj še vedno skriva nek pomen, se nanjo veže nek droben spomin ali pa obstaja verjetnost, da jo boste nekega dne potrebovali. Pa jo boste res? Ste kdaj razmišljali, kaj bo z vso šaro, ki jo boste pustili za sabo, ko boste umrli?

S tem vprašanjem se je ukvarjala švedska umetnica in avtorica Margareta Magnussson. V knjigi Nežna umetnost švedskega smrtnega čiščenja: Kako se je znebiti in vašo družino rešiti pred kramo (The Gentle Art of Swedish Death Cleaning: How to Free Yourself and Your Family from a Lifetime of Clutter) se je več kot 80 in blizu 100 let stara Margareta posvetila čiščenju hiše in odstranjevanju krame in šare, ki jo je nabirala celo življenje.

Margareta Magnusson je poklicala svojega že odraslega sina in mu pojasnila, da je čas, da se loti smrtnega čiščenja (v švedščini döstädning, op. p) in se znebi skoraj vseh oblačil, pohištva, umetnin, fotografij in stvari, ki jih njeni potomci po njeni smrti ne bodo hoteli pospraviti ali pa ne bodo vedeli, kaj naj z vsemi stvarmi naredijo. »Nekdo bo moral počistiti za tabo. Kdorkoli že to bo, mu bo to morda v breme,« je poskušala pojasniti avtorica uspešnice, ki je na prodajne police prišla konec prejšnjega leta.

Česar ne marate - zavržite

Smrtno čiščenje ali čiščenje pred smrtjo se ne razlikuje od drugih resnih projektov odstranjevanja krame in šare: stvari je treba organizirati v različne kupe, označiti tiste, ki jih želimo podariti, tiste, ki so nekaj vredne in jih lahko prodamo ter tiste, ki jih bodo zavrgli (tistemu, ki jih je kupil ali prinesel domov morda res nekaj pomenijo, njegovim potomcem pa nič). »Če nečesa ne marate, se tega znebite,« je svetovala Magnussonova, ki se je projekta čiščenja lotila počasi, premišljeno in skrbno. Med delom je z družinskimi člani spregovorila tudi o težkih  in občutljivih temah, znebila pa se je vseh oblek, ki jih ni skoraj nikoli nosila, daril, ki ji niso bila všeč, in pladnjev (ker jih je imela več kot jih je v resnici uporabljala), obdržala pa je fotografije, ljubezenska pisma in nekaj slik, ki so jih narisali njeni otroci.

Stvari preganjajo

Magnussonova je vsem, ki se takšnih projektov bojijo, predstavila vikinške navade pri pogrebih. Ti so svoje ljubljene pokopali z vsemi osebnimi predmeti, da v življenju po smrti ne bi česa pogrešali, in da tisti, ki so ostali za njimi ne bi bili obsedeni z duhovi mrtvih. Razmetani predmeti mrtvih bi jih lahko neprestano spominjali na pokojnike. »Vaše stvari po smrti lahko preganjajo vaše družinske člane,« je pojasnila Magnussonova.

Avtorica se res pripravlja na svoj odhod, a nasveti o čiščenju in odstranjevanju šare veljajo za vse generacije in priložnosti. Vsakdo se mora nekega dne soočiti z vprašanjem, kaj potrebuje in česa ne ter si poenostaviti življenje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE