Ker je soda bikarbona abrazivno sredstvo, moramo biti previdni pri čiščenju površin, pri katerih bi lahko poškodovali ali opraskali površino. Pri določenih kovinah pa lahko povzroči spremembo barve. Previdnost velja tudi pri kombinaciji sobe bikarbone in kisline (alkoholnega kisa ali limoninega soka), saj se sprošča plin. Mešanice zato nikoli ne delajte v plastenki, ki jo nameravate zapreti in pretresti, temveč v odprti posodi.
Če se nameravate lotiti čiščenja s sodo bikarbono, bodite pri naslednjih površinah zelo previdni ali pa se omenjenemu čistilnemu sredstvu raje izognite:
1. Posode iz aluminija
Če boste posode iz aluminija čistili s sodo bikarbono, pazite, da boste umazanijo zdrgnili hitro in posodo takoj splaknili z vodo. Če boste mešanico vode in sode bikarbone v aluminijasti posodi pustili počivati, pa površina lahko spremeni barvo.
Če imate doma srebrno posodo ali pribor, jih raje ne čistite s sodo bikarbono. Lahko bi poškodovali površino – sploh če niste prepričani, da sta posoda in pribor res srebrna.
3. Krožniki s pozlačeno obrobo
Zelo malo verjetno je, da imate doma krožnike s pozlačeno obrobo iz 24-karatnega zlata. A če ste v dar dobili dekorativne krožnike s pozlačeno obrobo, se vseeno izogibajte čiščenju s sodo. Zlato je mehko, soda bikarbona pa groba, zato bi lahko poškodovali obrobo. Enako velja za pozlačene skodelice.
4. Površine iz marmorja
Soda bikarbona lahko poškoduje obdelano površino na marmorju. Pri čiščenju omenjenih površin je najbolje, če kupite za marmor primerna čistila.