Medtem ko poletje večinoma preživimo na prostem, kopališčih, morju ali drugačnih počitnicah, na vrtu pa se ukvarjamo predvsem z zelenjavo, cvetjem, travo in žarom, je jesen odličen čas, da hišo in okolico pripravimo na hladne dni, ki se nevzdržno hitro bližajo.
Pred začetkom kurilne sezone preglejte, ali vaša naprava deluje brezhibno. Nastavite termostate in pokličite dimnikarja.
Preglejte grelnik vode, ali morda kje izteka tekočina in vse naprave servisirajte še prej začetkom kurilne sezone. Ne le, da vam bo zaradi tega toplo takrat, ko boste to hoteli, temveč se boste izognili čakalni vrsti, ki se običajno ustvari, takoj ko se temperature zunaj spustijo, uporabniki pa prepozno ugotovijo, da jim nekaj ne deluje, tako kot bi moralo.
PREBERITE ŠE: PRIPRAVE NA OGREVALNO SEZONO: PREGLED PEČI, TULJAV IN OGREVAL
Nujno preglejte tudi baterije v detektorjih za ogljikov monoksid. Zamenjajte jih, če so se izpraznile.
Pred kurilno sezono ne pozabite naročiti goriva. Če uporabljate trda goriva, naj bodo ta shranjena na suhem in zračnem mestu. Pripravite jih tako, da boste do njih brez težav dostopali in da ne boste med dežjem povsem mokri ali v mrazu popolnoma prezebli.
Ob večjem nalivu preglejte, ali vam streha kje pušča in jo popravite. Preglejte žlebove in jih očistite. Slednje opravilo boste jeseni morali večkrat ponoviti, da vam odpadlo listje z dreves ne bo kje naredilo zamaška.
Na podstrešju preglejte, v kakšnem stanju je izolacija in če jo imate dovolj.
Ker septembra sonce ni več tako močno, sončnih dni pa je običajno manj, je to tudi primeren čas za pomivanje oken. S čistimi okni boste v notranjost spustili še tople septembrske žarke in s tem morda za nekaj dni odložili začetek kurilne sezone.
PREBERITE ŠE: NAMIGI ZA UČINKOVITO ČIŠČENJE OKEN
Poleg čiščenja se lotite tudi pregleda oken in vseh tesnil. Zamenjajte jih tam, kjer ste ugotovili, da ne tesnijo več in da skozi okno piha.
Vse veje dreves, ki rastejo v bližini hiše, porežite toliko, da se ne bodo dotikale streh ali žlebov. Suhe veje odstranite takoj. V primeru močnega vetra obstaja nevarnost, da bi se polomile in poškodovale streho ali žlebove. Po njih pa na hišo pridejo tudi različne živali.
Ste se že opremili z gasilnim aparatom? Postavite ga na mesto, kjer ga boste zlahka dosegli in predvsem, da bo pri roki v primeru požara. Priporočljivo je, da imate enega v bližini kurilne naprave, drugega pa v kuhinji.