Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

6 preprostih načinov za boljši zrak v zaprtih prostorih

Zrak v prostorih je včasih lahko veliko bolj onesnažen kot zunaj. Ker bomo zaradi pandemije in nižjih temperatur več časa preživeli doma, je dobro, da poznamo nekaj načinov, s katerimi lahko izboljšamo zrak v zaprtih prostorih.
Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock
Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock
T. S. P.
15. 10. 2020 | 12:13
22. 10. 2024 | 12:18
2:52

Za boljši zrak doma moramo poskrbeti predvsem zaradi številnih aktivnosti, s katerimi ga onesnažujemo. Med drugim na njegovo kakovost vplivamo s kuhanjem, sušenjem oblačil, odprtimi kamini in uporabo sveč, uporabo čistil, barv in topil ter tudi s tuširanjem in kopanjem.

Prezračevanje

Okna (in vrata) moramo med prezračevanjem odpreti na stežaj za od 10 do 15 minut. FOTO: Tetiana Tychynska/Shutterstock
Foto:
Okna (in vrata) moramo med prezračevanjem odpreti na stežaj za od 10 do 15 minut. FOTO: Tetiana Tychynska/Shutterstock Foto:
S kakovostnim prezračevalnim sistemom, ki ga redno vzdržujemo, bomo imeli zrak v zaprtih prostorih boljši. Če tega nimamo, pa moramo skrbeti za prezračevanje skozi okna in vrata. Cilj pravilnega prezračevanja je, da pri minimalni izgubi toplote dosežemo dobro kakovost zraka v prostoru. To pomeni predvsem zmanjšanje koncentracije ogljikovega dioksida in vlažnosti v zaprtih prostorih. Povečana koncentracija ogljikovega dioksida povzroča zaspanost, vpliva na delovne sposobnosti, večja vlažnost pa poveča nevarnost nastanka zidne plesni.

PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE V ČASU VIRUSOV: OKNA ŠIROKO ODPREMO VEČKRAT NA DAN

Okna (in vrata) moramo med prezračevanjem odpreti na stežaj za od 10 do 15 minut. Najbolje je, da to storimo večkrat na dan, sploh če se v prostorih zadržuje več ljudi, smo kuhali, prali ali sušimo perilo.

Zmanjšajte uporabo aerosolov

Sredstva, ki ne vsebujejo parfumov in dišav, ne povečujejo količine onesnaževal v zraku in zato prispevajo k njegovi kakovosti.

PREBERITE ŠE: OKRASNE RASTLINE, KI ČISTIJO ZRAK

Med kuhanjem uporabljajte napo

Ko začnete kuhati, prižgite kuhinjsko napo. S tem boste zmanjšali vlago v zraku. Napo prižgite tudi, ko čistite kuhinjo.


Izogibajte se uporabi dišečih sveč

Če so vam sveče všeč in imate občutek, da ustvarjajo zelo romantično vzdušje oziroma prispevajo k ambientalnosti, izberite raje takšne, ki nimajo vonja.

Menjajte filtre

Redno menjajte filtre v klimatski napravi, če jo uporabljate, ali v prezračevalnem sistemu, če to priporoča proizvajalec.

Redno sesajte

Z rednim sesanjem boste znižali količino prahu in drobnih delcev v vašem domu.

PREBERITE ŠE: 5 TRIKOV UPORABE SESALNIKA, DA BO DOM VIDETI BLEŠČEČ

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine