S pretirano uporabo posebnih čistil za leseno pohištvo to sčasoma postaja vedno bolj umazano, trdijo pri spletni reviji Apartment Therapy. »Razpršila, ki vsebujejo vosek, povzročijo, da se na lesenemu pohištvu nabira olje, na katerega se ujame prah,« navajajo. Če želite lesenemu pohištvu povrniti lesk, je morda bolje, če ga obrišete s suho ali rahlo vlažno krpo.
Posoda
Nič ni lepšega od lesketajoče se posode, a ne pretiravajte z namakanjem in splakovanjem, saj izgubljate čas. »Čeprav se vam zdi, da boste z namakanjem skrajšali čas pomivanja posode, v resnici ne potrebujete veliko časa, niti sredstva za pomivanje, da razkužite krožnike,« pojasnjujejo pri Apartment Therapy. »Krožnike lahko pomijete z zelo majhno količino sredstva za pomivanje posode in enim ali dvema krožnima giboma,« so še dodali.
PREBERITE ŠE: Čiščenje pečice
Litoželezne posode
Povsem razumljivo je, da bi litoželezno posodo po kuhanju radi umili s sredstvom za pomivanje posode, a s tem boste morda naredili več škode kot koristi. Namesto sredstva za pomivanje posode raje uporabite grobo zrnato morsko sol.
Jeans hlače
Hlače iz jeansa bodo imele daljšo življenjsko dobo, če jih boste manjkrat oprali. Tkanina je oblikovana tako, da lahko zdrži dalj časa brez pranja. Če takšne hlače prepogosto perete, se lahko začnejo trgati oziroma izgubijo svojo obliko.
PREBERITE ŠE: 4 stvari, ki jih ne smemo čistiti s sodo bikarbono
Lasje
Pripadniki gibanja »no-poo« svetujejo, da svoje lase umivate z vodo in sodo bikarbono. S prepogosto uporabo šamponov boste z lasišča odstranili naravna olja in porabili veliko vode. Z uporabo vode in sode bikarbone naj bi se zdravje lasišča izboljšalo, močnejši pa bodo tudi lasje.
Povsem razumljivo je, da bi radi očistili vse madeže, ki so se nabrali na preprogi, a prepogosta in pretirana uporaba čistil ni najboljša izbira. Strokovnjaki svetujejo uporabo mlačne vode, sode bikarbone in blagega čistilnega sredstva. Preproge nikoli ne smete drgniti, temveč mesto madeža samo nežno trepljajte.
Roke
Pri spletni reviji Apartment Therapy pojasnjujejo, da je nasvet sicer čuden, a »drži nekaj vode«. Raziskava, ki jo navajajo, razkriva, da moramo roke umiti po uporabi stranišča in pred kuhanjem ali jedjo, medtem ko pretirano umivanje rok in uporaba razkužilnih robčkov z naših dlani odstrani bakterijo, ki krepi naš imunski sistem. Če z rok redno spiramo »dobre« bakterije, »slabim« omogočimo, da hitreje zaidejo v naše telo.