Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni dialog: Atelje in stanovanje v enem

Mlajša bralka si želi v mansardi hiše svojih staršev ustvariti prijeten ambient za delo in bivanje. Omejitve, ki jih je postavila, so minimalni posegi in s tem minimalnimi stroški. S to ureditvijo naj bi se prepletla večji ateljejski prostor in manjši stanovanjski.
Dejan Vilar, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v LJubljani
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:18
2:19

Ambient mansarde je izjemno prijeten. Precej velik prostor je z obeh strani popolnoma zastekljen, vmes sta z vsake strani dve frčadi. Stopnišče, kopalnica in večji industrijski umivalnik za potrebe ateljeja so že v mansardi. Edini problem je, da ni kolenčnega zidu, zato ni mogoče izrabiti celotne površine.

Rešitev sem iskal v minimalnih posegih. Ko vstopimo v prostor, smo že v ateljejskem delu. Bralka želi večji del nameniti ustvarjanju ter druženju, zato sem minimalno posegal vanj in tako uporabnikom prepustil, da ga prilagodijo glede na dejavnost, ki bo tu potekala. Na južni strani mansarde, naprej od ateljeja, je predviden pravzaprav edini poseg v prostor. S podolgovatim elementom, ki vsebuje kuhinjo, omaro ter pisarniško mizo, opravimo vse. Prostor nevsiljivo predelimo in dobimo hodnik na severni strani elementa, na južni pa je ob frčadi jedilnica in naprej še dnevni prostor. Edina stena, ki jo dodatno postavimo, je stena spalnice. Prostor ostane odprt in neločljivo povezan z ateljejem, tudi podolgovat kubus se konča nižje od ostrešja in tako ohranimo vidne elemente ostrešja, ki dajejo prostoru še dodaten čar.

S postavitvijo ene stene ter lesenega elementa vzdolž mansarde torej prostor predelimo na zahodni ateljejski del, severni spalni ozirom zasebnejši del ter južni bivalni, ki pa se vsi med seboj prepletajo. Z minimalnim posegom dosežemo tudi minimalne stroške.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine