Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni dialog: Dom treh generacij

V stanovanju v bloku starejše gradnje v Ljubljani živijo tri generacije – vnuk, mama in babica. Želijo si spremembe, saj hrepenijo vsak po svojem zasebnem prostoru, hkrati pa bi radi imeli večji skupni prostor za druženje in preživljanje prostega časa.
Tina Krmelj, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:20
3:10

Stanovanje sestavljajo kopalnica, kuhinja, dnevna soba, otroška soba in hodnik. Trenutna razporeditev prostorov je za družino zadovoljiva, a ima veliko pomanjkljivost – manjkajočo spalnico. Optimalna rešitev je ureditev dodatnega spalnega prostora tam, kjer je zdaj kuhinja, ta pa se preseli v dnevni del. Nova spalnica je opremljena z garderobno omaro in posteljo s pripadajočo nočno omarico. Skozi spalnico je mogoč dostop do balkona, ki je tudi naravni vir svetlobe in omogoča prezračevanje prostora.

Poleg prestavljenega spalnega dela je obstoječa spalnica, ki ima zdaj manjšo uporabno površino. Na njen račun se je povečal dnevni prostor, ki ga čez dan uporabljajo več. Dnevni prostor je namenjen kuhanju, počivanju in preživljanju prostega časa. Izgubljena površina v spalnici ne vpliva bistveno na njeno uporabnost, saj je oprema postavljena enako kot prej, le zrcalno.

Najopaznejša je zagotovo sprememba v dnevnem delu, ki ga sestavljata dnevna soba na začetku ter kuhinja z jedilnico na koncu prostora. Vanj se vstopi iz osrednjega hodnika, ki hkrati povezuje druge prostore stanovanja. Hodnik je na stiku z dnevnim delom v celoti odprt, kar omogoča boljši pretok zraka in prenos svetlobe, poleg tega ustvarja občutek odprtosti, zračnosti in lahkotnosti. Če bi potrebovali več zasebnosti, se lahko prehod zapre z drsnimi vrati.

Dnevna soba je opremljena z udobno sedežno garnituro in pripadajočimi elementi. Za ločilno in podporno steno sta jedilna miza in kuhinja, ki se razprostira v dveh nizih visečih in nizkih elementov svetlih barv. Linija nizkih omaric se nadaljuje po steni proti vhodu v dnevni del, namenjena je za odlaganje in shranjevanje manjših reči in živil. Po želji bi jo lahko preoblikovali tudi v praktično klopco za branje ali ležanje.

Ob dnevnem delu je še prostor, ki ga uporablja vnuk. Soba je opremljena predvsem funkcionalno, saj spremlja otrokovo rast in se prilagaja njegovim potrebam in željam. Postelja je dvignjena nad garderobno omaro, do ležišča se dostopa po lestvi. Pisalna miza je postavljena pod oknom, kjer je naravno osvetljena, in z drugim pohištvom sestavlja enovito linijo elementov, ostane pa tudi dovolj prostora za igranje in druženje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine