Tako naš varni dom kaj kmalu postane pravi mali kemijski laboratorij, poln toksinov, ki vplivajo tako na naše zdravje kot na okolje. Hkrati pa pozabljamo, da je v skoraj vsaki kuhinji na voljo cela vrsta sestavin, primernih za domača čistila, s katerimi bomo prihranili denar, predvsem pa naredili nekaj dobrega zase in za okolje. Za domača čistila lahko uporabimo različne snovi, denimo limonov sok, oljčno olje, najširši spekter uporabe pa imata zagotovo beli alkoholni kis in soda bikarbona. Z njima je mogoče očistiti skoraj vse. Zbrali smo nekaj preprostih nasvetov, kako ju uporabljati.
Čistilo za kozarce
Potrebujemo:
Zaradi trde vode lahko kozarci hitro izgubijo sijaj in postanejo motni, čeprav jih perete v pomivalnem stroju. Prvotni videz jim lahko povrnete že z nekaj kapljicami kisa. Kuhinjsko krpo ali brisačo napojite z nekaj žlicami belega kisa in jih s tem umijte oziroma obrišite. Bodite brez skrbi, kozarci ne bodo imeli okusa po kisu in neprijeten vonj bo hitro izhlapel.
Druga možnost je, da kozarce dobesedno namočite v kis. V plitvo posodo nalijte vročo vodo, dodajte dve skodelici belega kisa in kozarce za nekaj časa potopite vanjo. Čez čas jih vzemite ven, otresite odvečno vodo in pustite, da se posušijo.
Kis lahko dodate tudi v pomivalni stroj, a učinek ne bo tako očiten, zlasti če imate zelo trdo vodo. Čistilo za madeže na preprogi: nemastne madeže na preprogi lahko odstranite z mešanico čajne žličke tekočega detergenta in čajne žličke kisa, ki ju dodate v vrček mlačne vode. Z mehko ščetko ali brisačo nanesite čistilo neposredno na madež in nežno podrgnite. Sperite z brisačo, namočeno v čisto vodo, in osušite. Po potrebi postopek ponovite. Ko ste madež uspešno odstranili, preprogo na hitro posušite s sušilnikom za lase ali ventilatorjem. Najbolj uspešni boste pri svežih, še ne zasušenih madežih.
Čistilo za okna: za sijoča okna, na katerih ni vidnih sledi brisanja s krpo, zmešajte enako količino belega kisa in enako količino tople vode. Pomito okno obrišite s suho mehko krpo.
Odstranjevanje madežev na lesu: madeže, ki jih na leseni mizi pustijo mokri kozarci, lahko odstranite z mešanico belega kisa in oljčnega olja v razmerju 1:1. S čistilom nežno podrgnite po madežu in na koncu površino spolirajte.
Odstranjevanje vodnega kamna: če se vam na dnu grelnika vode ali avtomata za kavo nabira vodni kamen, posodo napolnite z belim kisom in aparat vključite, kot da bi želeli pripraviti napitek. Ko je postopek končan, posodo temeljito sperite z vodo.
Čistilo za nakit: zlati nakit lahko očistite tako, da ga za 15 minut namočite v skodelico jabolčnega kisa. Potem ga do suhega obrišite z mehko krpo.
Čistilo za odtoke
Potrebujemo:
OPOZORILO: Ta metoda ni primerna, če ste pred tem že uporabili kupljeno čistilo za odtoke, saj lahko kis v stiku s čistilom povzroči nastanek nevarnih hlapov.
Čistilo za straniščno školjko: nekaj sode potresemo po notranjosti straniščne školjke, tako kot bi storili z vsakim drugim čistilom. Pustimo stati kako uro, nato s krtačko podrgnemo za robom in splaknemo.
Odstranjevalec vonjav: soda bikarbona absorbira neprijetne vonjave. Nekaj je natresemo v škatlo ali skledo in postavimo v hladilnik, lahko pa jo potresemo tudi po dnu koša za smeti, da bi omilili smrad.
Zažgana hrana: če se vam je med kuhanjem hrana prijela in zažgala na dnu kozice, jo posujte s sodo bikarbono in prelijte z vročo vodo. Namakajte vsaj eno uro ali več in hrana bo odstopila od dna, posodo pa boste bistveno laže očistili.
Pranje perila: da bodo vaša oblačila dišala bolj sveže in dlje časa ohranila žive barve, pri vsakem pranju dodajte v stroj pol skodelice sode bikarbone. Količino pralnega praška lahko potem prepolovite, perilo pa bo kljub temu oprano enako dobro.
Odstranjevanje madežev: zmešajte tri enote sode bikarbone in eno enoto vode, da dobite gosto pasto. Z njo boste brez težav odstranili trdovratne madeže v kuhinji in kopalnici.