Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Investitor noče predložiti statičnega izračuna, ki je pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja

Bralka prosi za pomoč pri ureditvi uporabnega dovoljenja. Med gradnjo montažne hiše na ključ so po ustnem dogovoru z investitorjem izvedli nekatere spremembe, zaradi katerih sedaj ne morejo priti do ustrezne dokumentacije in uporabnega dovoljenja.
Foto: Flystock/Shutterstock
Foto: Flystock/Shutterstock
5. 8. 2021 | 09:26
22. 10. 2024 | 14:57
8:58

Pozdravljeni,

prosim za pomoč pri ureditvi uporabnega dovoljenja.

Kupili smo montažo stanovanjsko hišo na ključ, ki je bila končana oktobra 2019.

V prvotnih načrtih ni bila predvidena izgradnja centralnega prezračevanja. To smo se tekom gradnje ustno dogovorili z investitorjem, ki pa sedaj "o tem ne ve nič" in že 2 leti vztraja pri ideji, da smo s tem brez dovoljenja posegli v nosilnost hiše, zato nam sedaj noče predložiti statičnega izračuna, ki je pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja.

Obrnili smo se na gradbeno inšpekcijo, kjer so krivdo zvalili na nas, saj da bi pred posegom potrebovali pisno dovoljenje pristojnega statika. Mi tega seveda takrat nismo vedeli in smo mislili, da je z ustnim dogovorom stvar urejena.

Za nazaj ne moremo nič spremeniti, bi pa radi že končno stvar uredili, vendar ne vemo, na koga se obrniti, saj tudi drugi statiki, ki smo jih prosili za ponovni preračun nosilnosti, tega v tej fazi nočejo prevzeti.

Kako bi prišli do te dokumentacije. Kakšne so naše možnosti?

Prosim za pomoč.

Hvala in lep pozdrav.


Nataša
Možnosti za pridobitev uporabnega dovoljenja so dobre, le zadeve se lotite na pravem koncu

Spoštovana gospa Nataša,

skladno z Gradbenim zakonom za začetek uporabe hiše potrebujete uporabno dovoljenje. Pridobitev uporabnega dovoljenja je podrobneje opisana v šestem delu gradbenega zakona, natančneje v 68. členu. Po dokončanju gradnje investitor vloži zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja. Zahtevek - vloga se vloži na predpisanem obrazcu, vlogi se za pridobitev uporabnega dovoljenja za stanovanjsko hišo priloži:

  • izjave projektanta, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene predpisane bistvene zahteve
  • dokumentacija za pridobitev uporabnega dovoljenja z označenimi odstopanji od dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja;
  • dokazilo o zanesljivosti objekta

Vlogo lahko oddate na pristojnem upravnem organu sami. Vrsto projektne dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja določa Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov. To bo moral izdelati projektant, ki izpolnjuje pogoje po gradbenem zakonu. Dokazilo o zanesljivosti objekta tudi določa omenjeni pravilnik, sestavite ga lahko sami, seveda pa boste podatke pridobili od izvajalca.

PREBERITE ŠE: INVESTITOR SE IZMIKA OBVEZNOSTIM IN SKUŠA STROŠKE PREVALITI NA NAS, KUPCE - KAJ LAHKO STORIMO

Pišete, da je v vašem primeru prišlo med gradnjo do spremembe, in sicer se je med izvedbo izvedla vgradnja centralnega prezračevalnega sistema. Do sprememb med gradnjo prihaja skoraj vedno.

Investitor se lahko med gradnjo odloča za določene optimizacije, izboljšave in to je seveda popolnoma sprejemljivo in ustrezno! Na koncu bo v stavbi živel investitor in prav je, da se udejanijo tudi njegove želje in investicijske namere. Vendar pa je pomembno, da so vse spremembe izvedene na način, da se ne spreminjajo bistvene zahteve, ki pomenijo, da je stavba varna za uporabo. Bistvene zahteve določa gradbeni zakon, dokažejo v projektu za izvedbo (PZI). Zato mora vsako spremembo med gradnjo odobriti projektant. Nadzornik te gradnje spremembe sam ne sme in ne more odobriti. Če se spremembe izvajajo na način, da se sproti pravočasno preverjene, potem za take spremembe velja, da gre za manjša odstopanja, ta pa določa 66. člen gradbenega zakona. Pri tem so ne glede na drugačno tehnično rešitev od potrjene v gradbenem dovoljenju, izpolnjene bistvene in druge zahteve po predpisih, ki so veljali v času izdaje gradbenega dovoljenja, če te v samem bistvu ne spreminjajo objekta in njegove namembnosti.

V vašem primeru to pomeni sledeče: če predstavlja izvedba prezračevanja poseg v osnovno nosilno konstrukcijo stanovanjske hiše, bi bilo treba pred izvedbo preveriti, da to ne pomeni poslabšanja statične trdnosti in stabilnosti. Tako spremembo bi torej moral potrditi pooblaščeni strokovnjak s področja gradbeništva.

Pišete, da ste se za to tekom gradnje ustno dogovorili z investitorjem, najbrž gre tukaj za izvajalca, sedaj pa se izgovarja, da je bilo s tem brez dovoljenja poseženo v nosilno konstrukcijo hiše.

Če je zasnova izvedbe centralnega prezračevalnega sistema pravilno načrtovana, običajno ne predstavlja velikih posegov v nosilno zasnovo hiše, oziroma so vse odprtine in preboji pri statičnem računu hiše že upoštevani. Če je bil statični izračun hiše, pa tudi ostali elementi izvedbenih načrtov (armaturni načrti, delavniški načrti ipd.) narejen brez upoštevanje tega, potem bo seveda treba pridobiti novo mnenje pooblaščenega strokovnjaka, ki bo preveril izpolnjevanje bistvene zahteve statične trdnosti in stabilnosti za sedanje stanje, torej z vgrajenim sistemom prezračevanja.

Morda bo treba osnovni statični izračun in ostale projekte samo dopolniti, in označiti na projektu za izvedbo odstopanja. Morda pa bo treba izvesti nov statični izračun, lahko tudi pripraviti projekt izvedenih del na sedanje stanje.


Tako preveritev ali novo dokumentacijo vam lahko pripravi katerikoli projektant ustrezne stroke. Vsekakor ni nujno, da to izdela prvotni projektant, čeprav je najbolj modro, da ta spremlja projekt od začetka do konca.

Vsekakor statični izračun ni edini segment projektne dokumentacije, ki jo morate predložiti za izdajo uporabnega dovoljenja. Kot že zgoraj zapisano, boste morali projektu izvedenih del (PID), ki je lahko v primerih, ko ne gre za prevelika odstopanja tudi projekt za izvedbo (PZI) z označenimi odstopanji, predložiti tudi dokazilo o zanesljivosti objekta (DNZO). To je zbirnik, kjer se navedejo posamezna dokazila, s katerimi se dokaže, da stavba izpolnjuje bistvene zahteve (požarna varnost, statična stabilnost, energetska učinkovitost ...). Dokazilo o zanesljivosti običajno pripravi izvajalec, če gre za gradnjo v lastni režiji, pa to pripravi investitor.

Pišete, da ste se obrnili na gradbeno inšpekcijo, ki vam je pravilno povedala, da bi moral tak poseg odobriti še pred izvedbo pristojni strokovnjak. Vendar krivde ne morejo zvaliti kar na vas. Gradnjo je najbrž skladno z zakonom nadziral nadzornik, ki te spremembe ne bi smel odobriti brez soglasja projektanta. Vse spremembe bi prav tako morale biti vpisane v gradbenem dnevniku.

Za ureditev zadeve boste potrebovali izkušenega projektanta, ki vam bo uredil in sestavil celotno projektno dokumentacijo izvedenih del, uredil tudi pregled nosilnosti in po potrebi ponoven preračun nosilnosti. Seveda morate računati, da taka storitev predstavlja strošek. 

Obrnite se torej na kvalificiranega projektanta, dogovorite se za ogled, posredujte mu vso dokumentacijo. Menim, da se boste lahko dogovorili, da je njegova storitev pridobitev pravnomočnega uporabnega dovoljenja, ki je tudi osebna izkaznica vsake stavbe.

Ocenjujem tudi, da so vaše možnosti za pridobitev uporabnega dovoljenja dobre, le zadeve se lotite na pravem koncu.

 Prepričana sem, da boste uspešni!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine