Zdaj, ko so dnevi krajši, si dolge večere lahko krajšamo ob opazovanju goreče sveče. Vzdušje, ki ga ustvarijo sveče, je del ugodnega življenjskega sloga (ali hygge), na katerega prisegajo Skandinavci. Tudi večerje dobijo romantičen pridih, če jemo ob soju sveč. A sproščenost nas lahko hitro mine, ko stopljeni vosek pristane na preprogi.
Preden se lotite odstranjevanja madeža, preprečite, da bi se širil. Nanj položite vrečko zamrznjene zelenjave ali ledene kocke v plastični vrečki, pri tem pa pazite, da voska ne zmočite. Ob nižji temperaturi se bo vosek strdil in ne bo prodrl globlje v preprogo.
Poiščite podatek o materialu preproge (sintetična ali naravna vlakna) in navodila za vzdrževanje. Najlon je eden izmed najpogostejših sintetičnih materialov, je zelo vzdržljiv in odporen na raztrganine ali obrabo, zato je vosek s takšne preproge lažje odstraniti. Če so materiali naravni – kot je na primer volna – potem bo postopek težji, saj vlakna vosek vpijejo.
Ko se vosek strdi, vzemite navaden kuhinjski nož (tistega, ki ni oster) in vosek nežno postrgajte. Ostanke lahko tudi posesate.
Trdovratne madeže, ki jih niste mogli odstraniti z nožem, poskusite odstraniti z mešanico vode in sredstva za pomivanje posode v razmerju 12:1. Če uporabljate obarvano sredstvo za pomivanje posode, se mu raje izognite in vzemite takšno brez barvil. Vzemite belo krpo in jo pomočite v mešanico. Nato nežno tapkajte po madežu – začnite na zunanjem robu in se premikajte proti sredini.
Ko se preproga posuši, jo posesajte. S tem se boste znebili še preostalih koščkov voska.
Vosek s preproge lahko odstranite tudi s pomočjo sušilnika za lase ali likalnika. Na madež položite papirnato brisačo in nato uporabite enega od omenjenih aparatov. Brisača bo vpila stopljeni vosek. Pri tem načinu pazite, da ne boste uporabili prevročega likalnika, saj bi lahko poškodovali vlakna v preprogi.