Prezračevanje
Čistilna sredstva, kuhanje, dišeče sveče in kemične sestavine v pohištvu ter gradbenih elementih vplivajo na zrak v zaprtih prostorih. Da bi se izognili škodljivim delcem, ki jih vdihavamo, moramo uporabljati čistila brez vonjav in v trdni ali tekoči obliki (in ne v razpršilu). Pogosto moramo prezračevati prostore – sploh po kuhanju in tuširanju – ter se izogibati uporabi dišečih sveč ali kadil, svetujejo na britanski zvezi za pljučne bolezni.
V plastičnih izdelkih je sintetična kemikalija bisfenol A, ki jo lahko zaužijemo ali v naše telo pride preko kože in povzroči težave pri delovanju endokrinih žlez. 95 odstotkov odraslih oseb naj bi imelo v telesu omenjeno kemikalijo. Profesorica na univerzi v Exeterju, Tamara Galloway, svetuje, da se izogibamo nakupom predelane hrane in v plastično embalažo pakiranih izdelkov. Za otroke kupujmo le tiste plastične izdelke, v katerih ni omenjene kemikalije.
Naredimo svoja čistilna sredstva
Za čiščenje stanovanja ali hiše lahko naredimo svoja čistilna sredstva, za katere potrebujemo le sodo bikarbono, alkoholni kis in milo.
Čiščenje prahu in odstranjevanje plesni
V prahu se nabirajo tudi škodljive snovi, kot na primer ftalati, fenoli in druge, zato je pomembno, da ga redno brišemo in odstranjujemo. Za čiščenje prašnih površin uporabljajmo vlažno krpo in sesalec, ki ima HEPA filter.
Barve za stene
Tudi v barvah za stene so lahko škodljive kemikalije, ki se sproščajo v zrak. Pri izbiri barve bodimo previdni in raje izberimo takšne, ki so okolju in našemu zdravju prijazne.
PREBERITE ŠE: Nasin seznam sobnih rastlin, ki čistijo zrak