Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Kako legalizirati starejšo hišo po novem gradbenem zakonu

Arhitektka, specializirana za gradbeno zakonodajo, odgovarja bralcema v zvezi z ugotovitvenimi postopki glede legalnosti objekta.
Foto: Dejan Trajkovic/Shutterstock
Foto: Dejan Trajkovic/Shutterstock
27. 1. 2022 | 14:47
22. 10. 2024 | 16:15
7:07

Spoštovani,

hišo sem na črno postavil leta 2001. Sedaj je bil razgrnjen prostorski načrt, kjer mi zopet niso dali pozitivnega mnenja, zato ne morem urediti papirjev za gradbeno dovoljenje.

Ali imam še kakšno drugo možnost za spremembo namembnosti, da bi lahko uredil gradbeno dovoljenje? Zemljišče je k2.

Hvala za odgovor.

Tone

---

Pozdravljeni.

Zanima me, kam se lahko obrnemo za poizvedbo, če hiša ima uporabno dovoljenje.

Hišo so začeli delati leta 1976 in glede na stare papirje, ki jih imamo, so takrat oddali tudi vlogo za lokacijsko dovoljenje, ki je bila tudi odobrena. Hiša je vpisana v zemljiško knjigo in kataster, ker imamo tudi svojo hišno številko.

Hvala za odgovor.

Goran


Tone in Goran

Spoštovana bralca,  

spet imamo na mizi zadevi, povezani z ugotovitvenimi postopki glede legalnosti objekta.

Gospod Tone ima problem, saj želi legalizirati hišo iz leta 2001, ki je bila postavljena brez vseh upravnih dovoljenj. Gre torej za nelegalno gradnjo. Kljub prizadevanjem, da bi sprožil ustrezne postopke, mu to do sedaj ni uspelo. Hišo bi rad legaliziral in uredil pravno stanje.

Gospoda Gorana pa zanima, ali ima hiša, s pričetkom gradnje v letu 1976, uporabno dovoljenje. Stavba ima lokacijsko dovoljenje, za ostalo pa nimajo podatkov. Sprašuje, kam se lahko obrne, da bi ugotovil status stavbe.


Najprej odgovarjamo g. Tonetu. Do sedaj se je že zelo potrudil, da bi status zemljišča, na katerem stoji nelegalno zgrajena hiša spremenil iz K2 v stavbno zemljišče, pa mu to nikakor ni uspelo. Za redni način legalizacije bo to dejansko treba predhodno izvesti. Vendar si boste, g. Tone, lahko pomagali z novimi določili glede legalizacije, kot jih določa novi Gradbeni zakon – GZ-1, ki je začel veljati 31. 12. 2021, uporabljati pa se začne po 1. 6. 2022. Od tega datuma naprej boste lahko legalizirali stavbo, če je pred 1. 1. 2005 dokončana in v uporabi, ne glede na to, da stoji na kmetijskem zemljišču K2.

Področje legalizacij je v novem gradbenem zakonu opredeljeno v IV. poglavju oz. od 142. člena naprej. Z legalizacijo se uredi pravno stanje že zgrajenega objekta, dela objekta, rekonstrukcije ali spremembe namembnosti objekta, izvedene brez gradbenega dovoljenja ali v nasprotju s pogoji, določenimi z gradbenim dovoljenjem, v katerem se izda odločba o legalizaciji ali dovoljenje za objekt daljšega obstoja. Za vas gospod Tone pride v poštev pridobitev dovoljenja za objekta daljšega obstoja, saj pravite, da je stavba stala pred 1. 1. 2005, mora biti seveda tudi v uporabi, torej dokončana pred tem datumom.

Odločba o legalizaciji ali dovoljenje za objekt daljšega obstoja se izda, če je stavba vpisana v kataster nepremičnin. Upravni organ pa bo v ugotovitvenem postopku izdaje odločbe preveril dejansko stanje legalizacije na terenu, to v starem GZ doslej ni bilo posebej predpisano.

Če gre torej za stavbo, del stavbe, ki od 1. 1. 2005 obstaja v bistveno enakem obsegu in bistveno enake namembnosti, boste na pristojni upravni enoti oddali vlogo za pridobitev dovoljenja daljšega obstoja. Vlogi boste priložili dokumentacijo, kot jo zahteva gradbeni zakon. V tem postopku vam bo občina obračunala komunalni prispevek, upravni organ pa nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo, o obojem smo v prejšnjih svetovalnicah že pisali. Pomembno je tudi, da boste vsa dejstva v zvezi z obstojem stavbe dokazali, tudi lastninsko ali kakšno drugo pravico razpolaganja z nepremičnino po GZ (lastninska, stavbna pravica ipd.), saj brez tega upravni organ ne bo izdal odločbe. Ko boste pridobili dovoljenje za objekt daljšega obstoja, pomeni, da ima vaša stavba uporabno dovoljenje.


Najbrž bo enako veljalo tudi za vas, gospod Goran.

Če imate danes samo lokacijsko dovoljenje, to ni dovolj in ne izkazuje, da imate za hišo uporabno dovoljenje. V preteklosti se je velikokrat zgodilo, da so takratni investitorji pridobili samo lokacijsko dovoljenje, postopka, v katerem bi potem pridobili gradbeno dovoljenje, pa niso nadaljevali. Kje bi lahko dobili ta podatek?

Če starih listin, ki bi to izkazovale, nimate, bi lahko najprej poskusili v arhivu vaše upravne enote, kjer so po vsej verjetnosti dokumente zaradi dolgega obdobja že oddali na državni arhiv. Po določenem obdobju včasih upravne enote preko medijev pozovejo, da bodo arhiv predale naprej in takrat se lahko posamični investitorji oglasijo po dokumente, če se nanašajo na njihove zadeve. V določenih primerih so nekateri naši investitorji že pridobili določene listine v državnem arhivu, vendar so za to porabili kar precej časa. Če obstaja verjetnost, da bi stavba vendarle imela gradbeno dovoljenje, je smiselno to poiskati, saj se boste izognili kar precejšnjim stroškom, ki bi jih sicer imeli z izvedbo postopka legalizacije.

Če pa bo treba ta postopek vendarle izvesti, je morda dobra novica ta, da veljajo za ta primer določbe že sedanjega gradbenega zakona, kar pomeni, da lahko že danes legalizirate stavbo ali po izrednem postopku po 114. členu ali pa pridobite zanjo dovoljenje daljšega obstoja.

Obema želim veliko uspeha pri izvedbi vseh postopkov.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine