Zgodaj zjutraj, ko prezračite stanovanje, zaprite okna in spustite senčila. Za zaščito pred pregrevanjem potrebujete kakovostno senčilo na zunanji strani oken, ki ga čez dan spustite. Senčilo mora biti na zunanji strani okna – med steklom in soncem, da žarki ne morejo doseči stekla in toplota ne prehaja v notranjost.
Zvečer odprite okna in naredite prepih. Tako se bodo ponoči ohladile vse zunanje stene z notranje strani, vse predelne stene, tla, strop in oprema. Zjutraj okna samo zaprite in jih spet odprite šele zvečer. Bistvo nočnega prezračevanja je v akumulaciji hladu. To pomeni, da se hlad akumulira v vseh gradbenih elementih ter opremi in nam ves dan hladi bivalne prostore.
Takšnega učinka pa nima jutranje prezračevanje, ki sicer ohladi zrak, ne akumulira pa hladu v konstrukciji in opremi, da bi z njim prostor ohlajali čez dan, ko so okna zaprta.
Vročino težje prenašamo ob visoki relativni vlažnosti zraka. Raven vlage namreč odločilno vpliva na naše doživljanje visoke temperature in s tem na naše počutje. Tam, kjer je ob pripeki tudi visoka vlažnost, se izhlapevanje znoja s kože upočasni ali celo ustavi, zato se telo ohlaja počasi ali sploh ne in počutimo se slabo. Poleti je težava v tem, da je pri višji temperaturi lahko v zraku več gramov vlage pri enaki relativni vlažnosti.
Z nočnim prezračevanjem vlago v stanovanju nekoliko zmanjšamo. Če pa ta ukrep ne zadostuje, te težave lahko odpravimo tudi z razvlaževalcem zraka, ki ga pozimi uporabljamo v stanovanjih s plesnijo. Tovrstne naprave odstranjujejo vlago iz zraka.
Ob ventilatorju nam prijetno pihlja, saj ta ustvarja nekakšen veter. A v resnici ventilatorji ne ohlajajo zraka in ne odvajajo vlage. Gre bolj za prijeten občutek, ki pa vseeno nekoliko pomaga prebroditi najtoplejše poletne dni. Pozorni pa moramo biti pri uporabi ventilatorja, ko smo dlje časa v prostoru in s potenjem oddajamo vlago. Zaradi ventilatorja se zrak premika, hkrati pa se s kože odvede več vlage in se ta odvaja hitreje. Zaradi tega se počutimo bolje in hladneje, ampak medtem se v prostoru nabira vlaga.
Nikakor ne uporabljajte iste posteljnine poleti in pozimi, zagotovo vam bo v teh dneh vroče. Za poletne dni si omislite lahko bombažno ali laneno posteljno perilo, ki bo že na videz delovalo lahkotno in osvežilno. K temu pripomorejo pastelni odtenki in bela barva.
Če se le da, si obroke hrane skuhajte zjutraj. V teh vročih dneh pa se za kakšen dam morda lahko dorečete tudi peki. Če imate vrtni žar, bo to ob visokih temperaturah boljša izbira za pripravo hrane. S kuhanjem in peko ogrejemo tudi kuhinjo. Hladite se z dovolj tekočine in lahkimi prigrizki.
Nekatera svetila lahko oddajajo tudi toploto. Na primer, halogenske luči so takšne. Če jih še vedno uporabljate, jih ugasnite, zlasti v manjših stanovanjih in prostorih. LED-svetila oddajajo veliko manj toplote.