Novoletna smrečica je simbol prazničnega časa, ki prinaša toplino in čarobnost v naše domove. Po praznikih pa se pogosto pojavi vprašanje, kaj z njo storiti. Pomembno je, da smrečico zavržemo na okolju prijazen način. Kam z njo, se sprašujete?
Umetne smrečice so običajno izdelane iz kombinacije plastike in kovine, zato jih ni mogoče enostavno reciklirati v običajnem sistemu za ravnanje z odpadki. Tako je ne zavržemo v običajne smeti ali zabojnik za embalažo, temveč smrečico odpeljemo na odpad in jo odložimo na ustrezno mesto. Če je to mogoče, smrečico razstavimo na posamezne dele. Plastične dele odložimo med plastiko, kovinske med kovine. Če je drevesce še vedno v dobrem stanju, ga lahko tudi prodamo v druge roke ali ga podarimo.
Ena izmed najbolj trajnostnih rešitev za naravno smrečico je kompostiranje. Smrečico lahko razžagate na manjše dele in jih dodate na svoj domači kompostni kup. Iglice in veje so bogate z ogljikom, kar pomaga uravnotežiti razmerje med ogljikom in dušikom na kompostu. A le, če je smrečica vrste, ki uspeva v lokalnem okolju. Nekatere invazivne tuje uvožene vrste so lahko okolju tudi škodljive.
Naravne smrečice se lahko uporabijo kot vir biomase za ogrevanje. Nekateri ponudniki storitev biomase sprejemajo smrečice, ki jih nato predelajo v gorivo za ogrevanje. Pred oddajo smrečice preverimo, ali je naša smrečica primerna za tovrstno uporabo. Če ni, je bolje, da jo zavržemo kot odpadek.
Kljub temu, da gre za naravni material, to ne pomeni, da sodi v smetnjak z biološkimi odpadki. V nekaterih občinah so v ta namen organizirani zbirni centri, sicer pa lahko smrečice odložite ob smetnjaku za mešane odpadke, da jih pristojna služba pobere in ustrezno reciklira.