Zdi se, da čas za postavljanje prazničnega drevesca z vsakim letom nastopi bolj zgodaj. Nekoč je tradicija narekovala, da se smrečico okrasi na božični večer, danes božične dekoracije pogosto videvamo, še preden se začne december. Kdaj si zaželimo božičnega vzdušja, je seveda stvar vsakega posameznika. Ko pa pride čas za izbiro drevesca, se marsikdo znajde pred vprašanjem – kakšno izbrati? Naravno ali umetno? Posekano ali posajeno v loncu? In če se odločimo za naravno – katera vrsta zdrži najdlje?
Vsaka ima svoje prednosti in slabosti, odločitev je odvisna od naših želja. Če nam je pomembna trajnost, se bomo najverjetneje odločili za drevesce v loncu. Če prisegamo na tradicijo, v svojem domu pa si želimo pristnega vonja po iglicah, bo prava izbira naravno. Umetna smrečica je izjemno praktična, saj njene iglice ne odpadajo, prav tako pa lahko v trgovini izbiramo med najrazličnejšimi velikostmi in dizajni. Od svetlečih belih ter tistih z vgrajenimi lučkami in zasneženega videza do takšnih, ki so videti kot prave.
Pa vendarle imajo tudi umetna drevesca svoje slabosti. Seveda ne moremo zanemariti trajnostnega in ekološkega vidika, saj so navadno iz plastike. Njihova proizvodnja je energetsko intenzivna, materiali, kot je PVC, pa za okolje škodljivi. Recikliranje je pogosto oteženo, čeprav nakup umetne smrečice opravimo za več sezon, pa moramo imeti v svojem domu tudi dovolj prostora za njeno shranjevanje med letom.
Kot rečeno, v trgovini danes lahko najdemo plastična drevesca, ki so na las podobna pravim, vendar letošnji trendi narekujejo naravna. Toda čeprav se zdi naravna smrečica bolj ekološka kot plastična, prav tako pusti svoj ogljični odtis. Po podatkih organizacije British Carbon Trust se potem, ko jo zavržemo, med njeno razgradnjo sprosti do 16 kg ogljikovega dioksida.
Kako pa je s smrečicami v loncih? Na prvi pogled se zdi takšna izbira najbolj prijazna okolju, sploh, ker jih po koncu praznikov ne zavržemo. Pred nekaj leti je nastalo kar nekaj podjetij, ki ponujajo dostavo tovrstnih drevesc in jih pozneje tudi odpeljejo ter posadijo nazaj v zemljo. A dejstvo je, da mnoge smreke in jelke takšnega stresa ne preživijo. Nenadna sprememba temperature, ko jih po nekaj tednih v topli dnevni sobi zasadijo v mrzla zimska tla, je zanje prevelik šok.
Če se odločite za posekano naravno drevesce, je dobro upoštevati nekaj nasvetov. Trgovci ponujajo različne vrste, ravno od tega pa je odvisno, koliko in kako hitro bodo iglice končale na tleh vaših dnevnega prostora. Navadna smreka bo pri sobni temperaturi zdržala največ dva tedna, medtem ko so nordijske jelke in srebrne smreke, ki so tudi bolj košate, precej bolj odporne proti izsušitvi in bodo iglice obdržale na vejicah, še ko bodo osušene.
Da bo drevesce čim dlje ostalo zeleno, ga moramo oskrbovati z vodo. Če je le mogoče, tik pred postavitvijo obnovimo rez na deblu, da bo bolje vpijalo vodo, podobno kot storimo pri šopkih rezanega cvetja. Pomembno je tudi, da poskrbimo za vlažno ozračje, ki ga lahko zagotovimo z difuzorjem ali pa smrečico vsake toliko časa poškropimo z vodo. Če je le mogoče, je ne postavimo ob radiator ali drugo grelno telo.
Ko je smrečica postavljena, je seveda pomembna le še okrasitev. Pri tem lahko sledimo toku svoje ustvarjalnosti ali pa trendom, ki so v svetu interierja prav tako spremenljivi kot v modi. Letos je v ospredju naraven videz, tudi umetne smrečice naj bodo čim bolj podobne pravim. Slog, ki v ospredje postavlja kič, je v zatonu, tako boste precej bolj v koraku s časom, če boste navdih našli na severu, v Skandinaviji. Lučke naj oddajajo toplo belo oziroma rumeno barvo svetlobe, saj bo videz drevesca tako precej bolj rustikalen.
Z okraski ne pretiravamo, lahko pa so različnih oblik, in če je mogoče, iz naravnih materialov. Les, papir, volna in steklo bodo popolnoma zadostovali, da pričaramo topel in moderen videz drevesca. Posebno priljubljene pa so letošnjo sezono pentlje. Namesto množice različnih krogel lahko na vejice privežemo okrasne svilene ali žametne trakove, saj bo tako smrečica videti še posebno romantično.