Pozanimali smo se, kakšna naj bo letošnja okrasitev in kdaj velja domove okrasiti, kje najti ideje in motivacijo za lastnoročno ustvarjanje, kateri so najbolj uporabni pripomočki in kako v proces okraševanja vključiti otroke.
Za začetek smo sogovornici povprašali o njuni letošnji praznični okrasitvi; ali jo že imata in kako sta si jo zamislili. Spregovorili sta o svojih družinskih tradicijah okraševanja jelk, ob katerem času jo postavljajo, kakšno drevesce in okraske izberejo glede na prisotnost majhnih otrok v družini. Opisali sta svoj način okraševanja, ter z nami delili zanimive ideje, kaj storiti z okraski, ki smo se jih že naveličali.
Dotaknile smo se tudi zahtevnosti izdelave 'naredi sam' projektov, ki na spletu delujejo zelo preprosti. Tjaša Kokalj Jerala iskreno priznava: »Zelo hitro se lahko kaj zalomi, vsi ti projekti na prvi pogled delujejo zelo enostavni in cenovno ugodni. Nato pa se hitro zgodi, da projekt naraste, tako časovno kot cenovno.« Kje torej najdeta voljo in motivacijo za izdelavo okraskov, ko bi bilo verjetno lažje kupiti tipske? Tjaša Kokalj Jerala se nasmeji: »Na koncu je ves trud poplačan, saj veš, da je izdelek res tvoj. Seveda pa se je treba včasih sprijazniti s kakšnim kompromisom, ko izdelek ne izpade tako, kot smo si ga zamislili«. Tjaša z zanosom opiše svoj zadnji kreativni projekt, izdelavo velikanskega papirnatega Hrestača ter vse izzive, ki jih je premagovala ob izdelavi.
Sogovornici smo povprašali tudi po njunih virih inspiracije. Katja Koritnik razkrije: »Veliko inspiracije se najde na družabnih omrežjih, med njimi kraljujeta Pinterest in Instagram. Idej je na voljo ogromno, sama si jih spravljam in priznam, da jih toliko nikoli ne bom mogla realizirati.«
Poprosili smo ju tudi za ideje, kako v ustvarjalne procese vključiti otroke. Priznavata, da je za začetek treba spustiti pričakovanja; tako glede kakovosti izdelkov kot tudi idealiziranja skupnega ustvarjanja. Otroci so včasih nerazpoloženi, takrat jih je težje motivirati za ustvarjanje. Katja Koritnik razloži: »Zelo pomembno je, da imamo en vzorčni izdelek že narejen. Se pravi, da otrok že ve, kakšen je njegov cilj.« Dotaknile smo se tudi prenosa ljubezni do ustvarjanja iz roda v rod ter spregovorile o spominih na ustvarjanje v njunih primarnih družinah.
Ustvarjalki smo vprašali tudi po letošnjih smernicah pri prazničnem okraševanju. V en glas sta odgovorili, da letos ne gre brez pentelj! Trendi se po njunem mnenju spet vračajo v preteklost, ponovno so aktualne pisane lučke ter srebrne in zlate resice. Sogovornici pa sta si edini, da naj raje kot trendom, sledimo svojemu okusu, to je veliko bolj trajnostno in avtentično. Apelirata, naj pri okraševanju stremimo k nostalgiji in grajenju družinske tradicije.
Poleg samega okraševanja doma smo sogovornici prosili tudi za namige glede izdelave adventnih koledarjev, zavijanja prazničnih daril ter izdelave voščilnic. Razvila se je zanimiva debata o njunih ljubih izdelkih iz preteklih let, družinskih aktivnostih ter "izboljševanju" otroških izdelkov, ko otroci zaspijo.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta!
NAPOVEDUJEMO
Naslednja epizoda Deloindom podkasta bo na sporedu 24. decembra zjutraj, v njej pa bomo gostili dve zanimivi gostji, s katerima se bomo pogovarjali o praznovanju doma in po svetu - naj vam namignemo, da ena prihaja iz Nizozemske, drugi pa je blizu japonska kultura in način razmišljanja Marie Kondo.