Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Mnenje mojstra: Začne se z iskanjem izkušenega izvajalca

Boris Šebenik
20. 9. 2017 | 18:08
22. 10. 2024 | 00:25
5:32

Kaj je prvi korak pri temeljiti obnovi stare kopalnice?

Začne se z iskanjem izkušenega obrtnika oziroma mojstra. Zelo pomembno je, komu zaupamo to delo. O izkušnjah z mojstri, ki se ukvarjajo s prenovo kopalnic, je dobro povprašati znance ali prijatelje in po priporočilu najti izvajalca. Tako se da izogniti marsikateri težavi in neprijetnosti. Nekoč sem imel opraviti z naivno lastnico, ki je mojstru plačala še pred začetkom del. Kopalnico je razkopal, naslednji dan pa se ni več prikazal. Vse je pustil v začetni fazi prenove. Mojstra, ki bo tako začeto delo končal, je zelo težko najti.

Kakšen je vrstni red del, če obnova zahteva vse od zamenjave inštalacij do polaganja keramike in postavitve kopalniških elementov?

Začne se s predpripravo. V to štejemo zamisel, načrtovanje, ogled, ponudbo, izbiro opreme in dogovor o začetku ter trajanju del. Sledi izvedba. To pomeni rušenje, odstranitev in odvoz odpadnega materiala na deponijo, izdelavo vodovodne in odtočne napeljave, predelavo napeljave ogrevanja, izdelavo vodnega talnega ogrevanja iz centralne napeljave ali električnega talnega ogrevanja, izvedbo električne napeljave. Ko je to opravljeno, sledijo zidarska dela, kot so pozidava lukenj, izravnava sten, pozidava predelnih sten, pozidava kadi. Nato je čas za postavitev mavčnokartonskih predelnih sten, polaganje keramike po stenah in tleh, nazadnje se zvrstijo pleskanje, montaža in priklop sanitarne keramike in opreme. Ko je vse končano, izdamo stranki račun in garancijo na izvedeno delo in opremo.

Kateri posegi v kopalnici so najzahtevnejši in kateri najdražji? Zakaj?

Vsa dela pri predelavi kopalnice so zahtevna. Lahko bi rekel, da so zahtevna rušitvena dela, saj je treba paziti, da se ne prebije vodovodna cev, ki se skriva v steni. Pri polaganju cevi moramo na primer paziti na tesnjenje in točnost postavitve priklopnih elementov, pri električnih delih na vse predpise, s katerimi naj bi zagotovili varnost v mokrih prostorih, pri polaganju ploščic pa na natančnost polaganja in obdelave raznih robov. Vsak poseg v kopalnici je enakovreden drugemu, tako da bi težko rekli, da je neko delo zahtevnejše ali bolj cenjeno od drugega.

Pri čem se lahko pokažejo težave in s tem nepredvideni stroški?

Nepredvideni stroški se pojavijo, če se neka okoliščina ne predvidi, se kakšna stvar spregleda ali pa se zanjo preprosto ne ve in se pojavi pri odpiranju sten. Največkrat se to zgodi pri starejših stanovanjskih blokih, ki imajo zaradi ekonomičnosti pri izdelavi skupne odtočne cevi, pa se za to ne ve. To pomeni, da cevi ni mogoče zamenjati samo z ene strani, ampak je treba razdreti tudi sosednjo kopalnico in tudi tam zamenjati vsaj odtočne cevi.

Takrat se lahko začnejo nesoglasja s sosedi, saj se največkrat ne strinjajo s takojšno prenovo in tudi z umazanijo, ki pri tem nastane.

Nepredvideni dodatni stroški lahko nastanejo tudi, če so nosilna tla lesena in je treba izdelati samonosilno armirano betonsko ploščo, če so predelne stene slabo pozidane in se sesedejo, ko je vanje treba vstaviti napeljave, kadar je dotrajana podometna plinska napeljava ali pa ni mogoče izpustiti vode iz sistema centralne napeljave. Zaradi slednjega se v večstanovanjskih zgradbah v zimskem času včasih pripeti, da ni mogoče dokončati nekaterih del in lahko nadaljujemo šele v toplejših mesecih.

Kopalnice so se v zadnjih desetletjih precej spremenile. Ljudje si v njih želijo veliko razkošja, od kabin za savnanje do masažnih kadi. Ali je denimo mogoče v kopalnico, ki je bila zgrajena globoko v prejšnjem stoletju, umestiti katerega od takšnih sodobnih kopalniških elementov?

V vsako kopalnico se da umestiti kakšno novost, le prostor mora biti dovolj velik zanjo, napeljave pa se priredijo. Ljudje si v kopalnicah privoščijo marsikaj: velikanske kadi z različnimi masažnimi nastavki, kabine za prhanje z masažo, parno kopeljo, aromaterapijo, terapijo z glasbo … Preden si omislimo takšno kabino za prhanje, moramo vedeti, da je pri stranskih šobah pomemben pritisk vode. V višjih nadstropjih stolpnic je ponekod slabši, kar pomeni, da od takšne masaže ne bo veliko koristi. Obstajajo pa proizvajalci, ki imajo v kabinah vgrajene elektromotorje, ki poganjajo vodo v šobe, in pritisk vode v napeljavi ni pomemben. Na principu vodne črpalke, ki poganja vodo in ustvarja masažo, delujejo tudi masažne kadi. Pri masažnih kadeh ne smemo pozabiti na dezinfekcijo, ki naj bi jo izvajali enkrat na štiri kopanja ali enkrat na mesec.

Delo in dom, 27. februar 2008

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine