Pravilno izbran vzglavnik lahko bistveno vpliva na kakovost spanja. Pomembno je, da izberemo takšnega, ki nam je pisan na kožo, nam mudi udobje in je narejen iz zdravju prijaznih materialov. Ljudje, ki spijo na boku, običajno potrebujejo trši vzglavnik, ki podpira glavo in vrat, medtem ko tisti, ki spijo na hrbtu ali trebuhu, morda potrebujejo mehkejši vzglavnik, ki glave ne dviguje preveč. Vzglavniki igrajo celo pomembno vlogo pri preprečevanju smrčanja, saj lahko nepravilna podpora vratu povzroči zoženje dihalnih poti in posledično precej glasen pretok zraka čeznje.
PREBERITE ŠE: TAKO POGOSTO BI MORALI ZAMENJATI PREVLEKO ZA VZGLAVNIK
Poznamo različne vrste vzglavnikov, različne pa so tudi njihove lastnosti, prednosti in slabosti. Perje je na primer mehko in zagotavlja dobro prilagodljivost, vendar je lahko nekatere ljudi, preveč mehko in posledično nudi premalo opore. Vzglavniki, napolnjeni s puhom, so še mehkejši in lahkotnejši, vendar pogosto zahtevajo več vzdrževanja kot običajne blazine.
Zelo priljubljen material je tudi spominska pena, ki se dobro prilagaja obliki glave in vratu ter zagotavlja odlično podporo. Primerna je za ljudi, ki potrebujejo večjo oporo, vendar pa ne omogoča tako dobre zračnosti kot drugi materiali. Potem je tu še lateks, ki je hipoalergen in ima daljšo življenjsko dobo, vendar je lahko trši od drugih materialov. Obstajajo pa tudi različna sintetična vlakna, ki nosijo različne lastnosti, vendar pa navadno niso tako udobna in kakovostna.
PREBERITE ŠE: NAJBOLJŠI NAČIN, KAKO OPRATI VZGLAVNIK (IN KAKO POGOSTO BI SE TO SPODOBILO POČETI)
A ne glede na material, iz katerega je naš vzglavnik, moramo ustrezno skrbeti za njegovo higieno. Pomembno je, da ga redno preoblačimo, vsaj enkrat tedensko, še bolje dvakrat. Približno enkrat mesečno ga velja oprati, dovolj pogosto pa ga je treba tudi zamenjati. Zdravniki na portalu Martha Stewart svetujejo menjavo vzglavnikov vsaki dve do tri leta, saj blazine s časom izgubijo svojo prvotno obliko in trdnost, s tem pa se slabša kakovost našega spanca. Prav tako se v vzglavniku redijo pršice in nabira odmrla koža, kar posledično postane težava za naša dihala in moti dober spanec.