V vročih dneh si pogosto zaželimo, da bi se ohladili s hladno pijačo, v katero navadno stresemo nekaj kock ledu. Moderni hladilniki in zamrzovalne skrinje led naredijo kar sami, če pa te funkcije naša naprava nima, ga lahko izjemno preprosto naredimo sami. Vemo, da gre za preprost fizikalni proces, pri katerem nas od tekoče vode do ledenih kock loči le hitro in preprosto opravilo. Modelčke za led napolnimo z vodo in jih za nekaj ur postavimo v zamrzovalnik.
PREBERITE ŠE: TRIK, KI GA MORATE POZNATI, SAJ VAM BO SLUŽIL CELO POLETJE
Poleti je led dobro imeti vedno na zalogi, zato je pametno ohranjati modelčke v zamrzovalniku vedno polne. Seveda pa led ni bil vedno tako dostopen. Prvi zamrzovalniki so se pojavili v 19. stoletju, ko so za hlajenje živil uporabljali naravni led. Zamrzovalniki, ki so omogočali umetno hlajenje, so bili izumljeni leta 1834, ko je izumitelj Jacob Perkins patentiral hladilni stroj, ki je deloval s pomočjo plina za hlajenje. Nato je preteklo kar nekaj desetletij, preden so zamrzovalniki postali dostopni širši javnosti. Prve domače hladilne skrinje pa so se začele v premožnejših gospodinjstvih pojavljati šele v dvajsetih oziroma tridesetih letih dvajsetega stoletja.
Morda je zanimivo tudi dejstvo, da led, ki ga pripravimo doma, ni vedno prozoren. Navadno je bele barve zaradi prisotnosti mehurčkov v vodi, temu pa se lahko izognemo tako, da po tem, ko napolnimo modelčke z vodo, počakamo nekaj minut, da se zrak izloči iz tekočine ter šele nato uporabimo zamrzovalnik.
V teh dneh pa na družbenih omrežjih kroži tudi trik, kako modelčke z vodo najlažje napolnimo. Če to sicer počnemo pod pipo in modelčke polnimo s tekočo vodo, ta navadno škropi povsod naokrog, medtem ko se trudimo, da bi vse prostorčke enakomerno napolnili. Kot si lahko ogledate v zgornjem videu, se temu izognemo tako, da modelček nagnemo postrani, saj bo voda tako počasi tekla čez vse prostorčke in se enakomerno zadržala v njih, ne da bi pri tem poškropili celo kuhinjo.
PREBERITE ŠE: 6 STVARI, KI JIH ZMORE LEDENA KOCKA