Za namestitev razpršilnikov je moral poskrbeti upravnik sam ali zagotoviti, da to opravi tretja oseba, ki jo izbere upravnik, ali pa eden od etažnih lastnikov, če upravnik nima na razpolago dovolj zaposlenih ali ne more zagotoviti, da delo opravi tretja oseba. V večstanovanjskih stavbah, ki v skladu s posebnimi predpisi nimajo upravnika, namestitev zagotovijo lastniki stanovanj. Ukrep naj bi pomagal zmanjšati širjenje okužb z virusom sars-cov-2.
Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je pomembno, da se za razkuževanje rok uporabi namensko razkužilo s 60 do 80 odstotkov alkohola.
Spomladi je lastnike in stanovalce v večstanovanjskih stavbah ter upravnike stavb precej razburjala obveznost razkuževanja določenih površin dvakrat na dan. Marsikje je ukrep prinesel tudi višje položnice. Tokrat stroški ne bi smeli biti tako visoki.
Omenjeni ukrep je vlada odpravila 14. maja 2020, na NIJZ pa so nato pripravili priporočila za čiščenje skupnih prostorov in opreme. Z vodo in detergentom je treba čistiti kljuke, stikala in ograje, ob vhod namestiti razkužilo za roke, skupni prostori pa se morajo večkrat na dan zračiti, so opozorili takrat.
Vlada bo vsakih 14 dni ugotavljala strokovno utemeljenost ukrepa namestitve razpršilnikov in se ob upoštevanju strokovnih razlogov odločila o njegovi nadaljnji uporabi ali spremembi oz. odpravi.