V teh dneh bi lahko vreme res označili za muhasto. Že res, da bi mu lahko rekli tudi značilno aprilsko, a nenadna deževja so v teh dneh res izrazito nadležna. In to občutijo tudi zelenice na naših vrtovih, ki so se polne blatnih luž spremenile v pravo močvirje. To onemogoča normalno rast travnatih bilk, povzroča pa tudi odlične pogoje za razvoj mahu. Ker si ne želimo, da bi se naša zelenica spremenila v ljubljansko barje v malem, smo poiskali trik, kako jo rešiti pred stoječo deževnico.
Na portalu CountryLiving je odličen predlog, kako se rešiti mokre zelenice, predlagal vrtnar Dave, ki je s svojim profilom Dave The Plantman na Instagramu navdušil že več kot 100 tisoč sledilcev. Izkušeni vrtnar se je med drugim domislil tudi praktične rešitve za obvladovanje poplavljenih zelenic, ki jih povzroča obilno pomladno deževje. Njegova rešitev je, da ob robu trate izkopljemo nekakšen jarek, ki služi kot rezervoar za odvečno vodo. S postopkom, ki ga imenuje razcepljanje peska, ustvari drenažni prehod z lopato, ki omogoča odtekanje vode iz trave v jarek.
Kljub skrbem glede estetike, saj jarek na prvi pogled ni najlepši detajl na zelenici, gre za učinkovito rešitev pri preprečevanju težav, kot so alge, mah in glive, hkrati pa spodbuja tudi bolj zdravo rast trave. Zato Dave priporoča, da v izkopan jarek vsujemo oster pesek, gramoz ali prod, saj se na ta način drenažni sistem skrije pod travo. Ta pristop ne le rešuje trenutne težave z deževjem, ampak pomaga ohranjati vitalnost trate tudi dolgoročno. S tem, ko jarek omogoča in spodbuja odtekanje površinske vode, metoda ohranja primerno okolje tudi za bolj uspešno vrtnarjenje.
Po zgledu vrtnarja, ki ima z obdelovanjem vrta več kot 45 let izkušenj, je tako jarek ob robu zelenice odlična rešitev za trenutne vremenske razmere. Glede na podnebne spremembe pa bo jarek v pomoč tudi v prihodnjih mesecih in letih.