17. 2. 2021 | Besedilo: T. S. P.
daljši dnevi, melatonin, kitajska kultura, judi, iran, spomladansko čiščenje
Potreba po spomladanskem čiščenju ima korenine v kulturi in biologiji
17. 2. 2021 | Besedilo: T. S. P.
daljši dnevi, melatonin, kitajska kultura, judi, iran, spomladansko čiščenje
Pomlad se nam zdi pravi čas, da se znebimo vse navlake, ki smo jo vnesli v dom v temni in mrzli zimi.
Ko so dnevi daljši, zunanje temperature pa ne vztrajajo več pod lediščem, nas začne nekaj priganjati, da odmaknemo kavč in končno pometemo pod njim, medtem pa že snemamo zavese in tlačimo v pralni stroj.
V želji, da bi očistili in pospravili svoj dom, nismo sami. Na zahodu je spomladansko čiščenje postalo ritual – izkoristile pa so ga številne blagovne znamke čistil in samooklicani vplivneži, ki delijo viralne trike za bolj čist dom.
Razloga, zakaj se vsako pomlad lotimo obsežnejšega čiščenja, tičita v dveh kulturah: judovski in iranski (podoben običaj pa je tudi del kitajske kulture). V Iranu se novo leto začne 21. marca, ki ga zaznamuje spomladansko enakonočje. Iranci novo leto zaznamujejo z regeneracijo: požiganjem in sajenjem, kar simbolizira prenovo in optimizem za novo sezono. Je pa tudi čas za osvežitev življenja, kar Iranci vidijo kot priložnost za čiščenje in pospravljanje svojega doma. Tudi Judi v času svoje velike noči ali praznika opresnikov (aprila) čistijo svoje domove. Kitajci ob nastopu novega leta pometejo tla in očistijo domove, da bi odstranili nesrečo, ki se je morda nabrala v prostorih v preteklem letu.
Potreba po čiščenju je lahko povezana tudi z dejstvom, da so spomladi dnevi daljši, ljudje pa več časa izpostavljeni svetlobi. Svetloba namreč zmanjša tvorjenje melatonina, zaradi katerega smo zaspani. Razlog, da občutimo potrebo po čiščenju, je morda zgolj posledica manjše količine melatonina in preprostega dejstva, da smo se »po zimskem hiberniranju končno zbudili«.