Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Prihaja čas za čiščenje oken, da bomo izkoristili jesenske žarke

Okna naj bi očistili dvakrat do štirikrat letno, saj nam omogočajo lep razgled in v prostore povabijo sončne žarke, ki nam ogrejejo dom.
Foto: Ro_ksy/Shutterstock
Foto: Ro_ksy/Shutterstock
T. S. P.
12. 10. 2020 | 12:19
22. 10. 2024 | 12:17
4:04

Pri pasivni gradnji z okni izkoriščamo sončno energijo, saj z njo ogrevamo prostore v hiši. Na južno orientiranih oknih lahko med decembrom in februarjem, ko je pri nas najhladneje, računamo na pozitivno bilanco, to pomeni, da bodo toplotni dobitki skozi okna večji od toplotnih izgub. Predvsem zaradi tega, pa tudi, ker nam okna omogočajo pogled na zunanji svet, moramo redno skrbeti za njihovo čistočo. Očistiti bi jih morali vse od dvakrat pa do štirikrat na leto – če umazanih oken ne prenesete, pa seveda večkrat.

Najbolje je, da se pomivanja lotimo na oblačen (a ne deževen) dan. FOTO: Rasim Rasimoglu/Shutterstock
Foto:
Najbolje je, da se pomivanja lotimo na oblačen (a ne deževen) dan. FOTO: Rasim Rasimoglu/Shutterstock Foto:

Pravi trenutek

Za čiščenje oken moramo izbrati pravi trenutek. Najbolje je, da se pomivanja lotimo na oblačen (a ne deževen) dan. Če bomo okna pomivali, ko bo pripekalo sonce, nam bodo vroči žarki sproti sušili površino, na njej pa se bodo naredile lise. V primeru, da oblačnega in suhega vremena ni, vi pa ste že v nizkem startu, strokovnjaki za čiščenje svetujejo, da pomijete tista okna, ki se nahajajo na senčni strani hiše ali stanovanja.

Najprej moramo odstraniti vso nečistočo s stekel in okvirja. Uporabite lahko metlico ali sesalnik. Ta korak je pomemben predvsem zato, ker se boste izognili hitro umazani vodi oziroma mešanici vode in čistil za pomivanje oken. Med odstranjevanjem nečistoče se lotite še čiščenja zaves, žaluzij in senčil.

Čiščenje stekla med gradbenimi deli 

Med gradbenimi deli poskušajte preprečiti, da bi vgrajeno okno prišlo v stik z agresivno umazanijo. Posebej nevarni so beton, cement, ometi in malta. Ker so močno alkalni, lahko povzročijo razjede na steklu. Če jih z veliko količino vode takoj ne odstranimo, lahko steklo izgubi sijaj in postane motno.

Prašne delce moramo s stekla odstraniti previdno. Namesto suhega postopka raje uporabimo vodo. Za odstranjevanje maščob ali ostankov tesnil lahko uporabimo topila, kot sta špirit ali izopropanol, pojasnjujejo na spletni strani AJM. V primeru, da s stekla odstranjujemo nalepko, pa se izogibajmo uporabi raznih nožev, britvic ali drugih ostrih kovinskih orodij. Preizkusite lahko več različnih načinov, na primer: s čistilom za okna, alkoholom za razkuževanje, odstranjevalcem laka za nohte, kisom in celo otroškimi mokrimi robčki.

Izberite ustrezno čistilo

Izberite čistilo, ki vam najbolj ustreza, in ga uporabite toliko, da boste odstranili vse nečistoče in madeže. Če boste uporabljali zgolj čistilo za okna, strokovnjaki svetujejo, da prihodnjič okna pomijete zgolj z vodo ali mešanico vode, kisa in alkohola za razkuževanje, v razmerju 2 : 0,5 : 0,25. Če okna niso zelo umazana, jih lahko očistite tudi z vodo in krpo za okna.

PREBERITE ŠE: Jesensko čiščenje še pomembnejše od spomladanskega

Izogibajte se ročnim pomivalcem

Ročni pomivalci oken so običajna oprema vsakega gospodinjstva, a če jih ne znate pravilno uporabljati, je bolje, da se jih izogibate. Na steklu boste z njimi pustili svetle črte, ki vas bodo zgolj spravljale v obup. Okna brišite s krpami iz mikrovlaken, ki so vpojne, ne puščajo sledi, poskrbijo za sijoč videz, lahko pa jih tudi operete v pralnem stroju. Še boljše so krpe, namenjene za pomivanje oken (na videz podobne "jelenovi koži").

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine