Debeli četrtek odpira vrata pustu in je dan, ko si tradicionalno privoščimo mastne jedi in prve pustne krofe. Ker se pri mastnih jedeh pogosto zgodi kakšna »nesreča«, je dobro, da se oborožite z znanjem in pripomočki, s katerimi boste z oblačil odstranili mastne madeže.
Mastni madež boste z oblačil najlažje odstranili, če se ga boste lotili takoj, ko ga boste opazili. Zasušen madež, ki ga je za seboj pustila mastna hrana, vas bo s trdovratnostjo spravil ob živce.
Na madež posujte sodo bikarbono, ki naj bi po mnenju strokovnjakov za vzdrževanje oblačil vpila olje. Najbolj je primerna uporaba sode bikarbone na tekstilu, ki ga težko operete – kot na primer na plašču ali oblazinjenem pohištvu.
Na madež najprej pritisnite papirnato brisačo. Potem ga posujte s sodo bikarbono in pustite počivati 24 ur. Nato posesajte ali stepite področje madeža in ga poškropite z mešanico kisa in vode. Podrgnite ga z mešanico mila in vode ter postopek ponovite, če se madež še pozna.
Kreda deluje na enak način kot soda bikarbona, a je uporabna zgolj za manjše madeže (kapljice, ki se na oblačilih pojavijo med kuhanjem).
Madež najprej popivnajte s papirnato brisačo, nato pa nanj nanesite kredo. Oblačilo čim prej operite.
Če vam je med sladkanjem s krofom na majici ali srajci pristala kapljica olja, jo slecite in položite na ravno površino. Pod madež postavite košček kartona, papir ali peki papir in na madež nanesite sredstvo za pomivanje posode. S prsti vanj nežno vtrite sredstvo za pomivanje posode (lahko uporabite tudi mehko krtačko ali krpo). Nato pustite sredstvo za pomivanje posode delovati vsaj pet minut. Oblačilo sperite pod toplo vodo in operite v pralnem stroju. Posušite ga na zraku in postopek ponovite, če madež še vedno opazite. Strokovnjaki za madeže odsvetujejo sušenje oblačil z mastnimi madeži v sušilnem stroju, vse dokler niste prepričani, da ste ga odstranili.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: VIDEO: To je najboljši recept za krofe, ki se bodo posrečili