Spoštovani,
Prosim za nasvet. Hiša ima izdelane zidove in betonska tla. Imam ponudbe za ročne in strojne omete ter tlake - strojni so bistveno cenejši. Ponudniki pri ceni za kvadratni meter navajajo, da je dokončen obračun po dejanski porabi materiala, kar lahko na pogled ugodno ceno strojnega spremeni. S finančnega stališča bi se odločil za strojne, vendar ne vem, ali so enako kakovostni kot ročni. Kaj menite?
Hiša je izolirana s 5 cm debelimi kombi ploščami. Ali je smiselno in strokovno pravilno, če notranje strani zunanjih sten izoliramo s 5 cm stirodurom?
Hvala vnaprej za odgovor
Načeloma so strojni ometi in tlaki cenejši. Pri strojnih ometih se uporablja industrijsko pripravljena maltna mešanica, ki ima deklarirane tehnične lastnosti s strani proizvajalca.
Ročni ometi se običajno izvajajo na osnovi maltne mešanice, ki vsebuje vsaj 10-odstotni delež cementnega veziva, preostalo vezivo je hidrirano apno, le redko se uporablja hidravlično apno ali apneno testo. Mavčnega veziva pri ročnih ometih ni. Zato menim, da je prednost strojnih ometov tudi v tem, da se s kombinacijo navedenih mineralnih veziv lažje prilagaja gradbeno fizikalnim lastnostim zgradbe oziroma zahtevanim bivalnim pogojem.
Pri ročnih ometih je maltna mešanica odvisna predvsem od usposobljenosti in znanja mojstra. Po drugi strani pa je mogoče maltno mešanico prilagajati dejanskemu stanju na objektu.
Industrijski ometi so bistveno cenejši takrat, kadar so stenske površine ravne in je s tem nanos ometa tudi zaradi boljše sprijemljivosti tanjši. Seveda to velja le pod pogojem, da so uporabljeni kakovostni materiali in kakovostna izvedba.
Znatno razliko v ceni pogojuje tudi obseg površin. To pomeni, da je pri manjših količinah oziroma površinah zaradi zahtevnosti priprave dela s strojno tehnologijo razlika v ceni med ročno in strojno izvedbo manjša ali celo neznatna.
Še odgovor Tomaža Škerlepa, strokovnjaka za toplotno in hirozaščito ter prenovo in sanacije stavb
Žal vam na zastavljeno vprašanje težko odgovorim, ker ste poslali premalo podatkov. Načeloma je toplotna izolacija fasade na zunanji strani učinkovitejša. V primeru, da objekta ni mogoče dodatno izolirati na zunanji strani, se lahko v skrajnem primeru odločimo tudi za dodatno toplotno zaščito na notranji strani zidu, seveda pod določenimi pogoji. Nepravilno izbran sistem toplotne zaščite objekta lahko vodi tudi v pojav kondenza in plesni, zato vam svetujem, da se naročite na individualno svetovanje v Gradbenem centru Slovenije.