Izberite slog ali temo
Čeprav ni treba, da se omejite na samo eno temo, ki se je boste držali pri opremljanju sobe za dojenčka, boste na takšen način lažje našli rdečo nit, svetujejo pri spletni reviji The Spruce. Ko boste pregledali ideje na spletu in našli tisto, ki vam je najbolj všeč, ji poskušajte dodati še vaš pridih.
Izberite popolno paleto barv
Če boste sledili določeni temi pri opremljanju sobe, potem barvo zidu lahko izberete v skladu s slogom. Če glede barve niste povsem prepričani, sledite naslednjim nasvetom:
1. Kakšno je vaše »platno«? Temne barve bodo majhno sobo še pomanjšale, svetlejše pa bodo v prostor vnesle svetlobo in širino.
2. Če imate radi žive barve, jih uporabite. Dovolj je, če z bolj živo barvo pobarvate samo eno steno. Zid temne barve v sobi ustvari občutek globine, prostor pa se zdi večji. Namesto barve za zid, lahko žive barve v sobo vnesete z zavesami, odejami ali okrasnimi blazinami.
3. Razmišljajte dolgoročno. Dojenčku ste izbrali rožnato barvo, a čez nekaj let vaši deklici ta barva morda ne bo všeč. Boljša izbira so pastelne in sveže barve, kot je mentol zelena ali koralno oranžna.
4. Izberite barvo, ki pomirja. Dobra izbira so svetlo modra barva, nežna zelena, pastelno vijolična ali rožnata, barve prsti, nežna umazano bela, siva.
5. Najprej kupite posteljnino, odeje in okrasne blazine, šele nato se odločite za barvo sten.
Določite osrednjo točko prostora
Soba za dojenčke ima v središče pozornosti postavljeno posteljico ali zibko. Pogled pa lahko preusmerite tudi k velikemu oknu, udobnemu gugalniku, previjalni mizi ali omari z oblačili ter celo veliki plišasti igrači.
Okrasite tudi strop
Vaš dojenček bo, dokler se ne bo znal prevaliti na bok, kar nekaj časa strmel v strop. Poleg igre senc, ga lahko zabavate še s kakšnimi zabavnimi visečimi igračami nad posteljico, zanimivo pobarvanim stropom, sliko, svetlečimi zvezdami.
Bodite prijazni do okolja
Pohištvo, barve in druga oprema naj bo okolju prijazna, saj bo v tem primeru prijazna tudi do zdravja vašega otroka. Ker dojenček ne bo spal ob odprtem oknu, je pomembno, da je v njegovi sobi zrak dobre kakovosti.
Prostor za dojenje
V sobi za dojenčka uredite kotiček za dojenje, kjer boste imeli vse stvari, ki jih potrebujete, takoj pri roki. Stol, v katerem boste dojili, naj bo udoben, da se boste lahko sprostili.
Ustvarite učinkovit sistem razvrščanja in pospravljanja oblačil
Dojenčki potrebujejo ogromno oblačil, zato se vam bo v sobi hitro nabral kup oblačil. V omare pospravite samo tista oblačila, ki jih vaš dojenček trenutno nosi, večja oblačila pospravite drugam. Za oblačila, ki jih je vaš dojenček prerasel, pa imejte nekje škatlo, v katero jih boste sproti pospravljali.
Naj soba raste
Soba, v kateri spi vaš otrok, naj z njim tudi raste. Sčasoma bo potreboval večjo omaro, posteljo in več prostora za igrače. Ko bo šel v šolo, pa bo potreboval mizo, na kateri bo pisal domačo nalogo. Izogibajte se vgrajenim omaram, primernim za majhne otroke, in raje kupite pohištvo, ki ga boste sčasoma lahko zamenjali za večjega.
Osvetlitev
Osvetlitev v sobi za dojenčka naj bo topla in nežna. Ne pozabite na nočno lučko.
Ne čakajte na porodniški dopust
Če boste z urejanjem in opremljanjem sobe za dojenčka odlašali do začetka porodniškega dopusta, vas otrok lahko preseneti. Poleg tega boste imeli pred porodom polne roke oblačil in plenic, ki jih boste morali oprati. Da se izognete dodatnemu stresu, se urejanja otroške sobe lotite par mesecev pred porodom.