Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Svetovalnica: Ali sosedu pripada parkirišče, čeprav nima deleža na skupni parceli

Strokovnjakinja za gradbeno zakonodajo odgovarja na vprašanje o deležih na skupni parceli večstanovanjske hiše.
Foto: marekusz/Shutterstock
Foto: marekusz/Shutterstock
12. 9. 2024 | 10:16
22. 10. 2024 | 22:24
4:22

Spoštovani.

V stari hiši, ki ima pet stanovanj (eno je podstrešno), imamo za stavbo štirje lastniki deleže na parceli, eden (podstrešni) pa tega deleža nima.

Kaj v bistvu to pomeni? Si lahko lasti pravico do parkirnega prostora ali ne?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.


bralka

Lepo pozdravljeni.

Predpostavljamo, da je bilo na podstrešju izvedeno mansardno stanovanje naknadno, torej da so štiri stanovanja v večstanovanjski stavni pred tem že obstajala. Predpostavljamo tudi, da so v tej fazi bila urejena vsa lastniška razmerja, ki pa so bila urejena najbrž samo na deležu stavbe, ne pa na skupni parceli. Najbrž iz tega razloga obstajajo deleži na parceli, ki pripadajo samo štirim stanovanjem. Ne zapišete, ali so stanovanja etažno razdeljena, najbrž še niso, saj bi potem na parceli imeli zabeleženo lastnino na skupnem delu parcele.

Enako nimamo podatka, koliko je parkirnih prostorov na parceli in ali so morda ta razdeljena s svojimi zemljiškimi parcelami, kar se je v preteklosti še lahko dogajalo. Vsekakor je smiselno, da se vsi solastniki stavbe usedete in se skušate dogovoriti za način soupravljanja solastnine, ki je sestavljena iz zemljišča in stavbe na njej. Če ta še ni urejena, kot pišem zgoraj (in verjetno res ni), skušajte s pripravo elaborata etažne lastnine urediti najprej etažno in skupno lastnino, pa tudi način uporabe zunanjih površin na funkcionalnem zemljišču, ki pripada stavbi. Če prostora za parkiranje na funkcionalnem zemljišču za mansardno (podstrešno) stanovanje ni, potem ga bo zelo težko opredeliti oziroma se v postopku dogovoriti še za to stanovanje. V tem primeru se bo treba dogovoriti, da obstoječa parkirna mesta pripadajo štirim stanovanjem, vendar potem izhaja iz tega tudi obveznost vzdrževanja. Na kakšen način pa boste potem opredelili obveznost plačila davkov, sedaj nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča in v prihodnosti morda drugačnega davka, pa je drugo vprašanje.

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: SOSED NAM PARKIRA TIK OB OKNU - KAKO UREDITI FUNKCIONALNO OZ. PRIPADAJOČE ZEMLJIŠČE

Predlagam, da se vsi lastniki stavbe med seboj razumno dogovorite o medsebojnih razmerjih in načinu upravljanja in vzdrževanja stavbe in pripadajočih zunanjih površin. Predlagamo, da pri morebitnem preoblikovanju zunanjih površin upoštevate prostorsko izvedbene pogoje občine, kjer se vaša stavba nahaja. To pomeni, da upoštevate prostorsko izvedbene pogoje deležev zelenih površin, zasaditve, odvodnjavanja meteornih voda iz utrjenih površin in morebitno izvedbo lovilcev olj pred ponikanjem ali odvodnjo v javni meteorni kanal oziroma tudi druge pogoje, ki jih določa prostorsko izvedbeni akt vaše občine.

Samo na ta način boste lahko v prihodnosti vsi solastniki  stavbe in zunanjega funkcionalnega zemljišča imeli urejene zadeve, sicer pa boste vedno znova naleteli na zadrege in jih morali sprotno reševati, žal v praksi to pomeni vse prevečkrat spore in zaplete.

Vas lepo pozdravljam in vam želimo uspešno dogovarjanje.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine