Spoštovani,
z možem sva lastnika 317 m2 velike hiše - vsak do polovice.
Mož je dovolil sinu, da tam živi z družino, jaz sem enako dovolila hčeri z družino. Kljub temu morava plačevati davek na premoženje. Ali je to pravilno?
Hvala za odgovor.
Pozdravljeni,
najlepša hvala za vaše vprašanje. Na temo davka od premoženja je bilo napisano že kar nekaj, vendar ugotavljam, da se vedno znova pojavljajo situacije, ki terjajo dodatno razlago.
Predmetna nepremičnina je v solastnini z možem. Kot navajate, sta z možem dovolila hčerki in sinu, da s svojima družinama v nepremičnini živita. Za začetek si najprej osvežimo spomin, kdo sploh je zavezanec za plačilo davka od premoženja. Za plačilo davka od premoženja so zavezane fizične osebe, ki posedujejo stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže ter tudi prostore za počitek oziroma rekreacijo. Davčna obveznost nastane takoj, ko je sklenjena kupoprodajna pogodba. Lastnik postane zavezanec za plačilo davka na premoženje in mora najkasneje v roku 15 dni od pridobitve nepremičnine pri davčnemu uradu, kjer leži nepremičnina, oddati napoved. Napoved je potrebno oddati ne glede na to, ali mislimo, da smo upravičeni do olajšav ali ne, saj to ugotavlja davčni urad v postopku odmere davka. V primeru, da je bila nepremičnina pridobljena z gradnjo, davčna obveznost nastane z izdajo dovoljenja za uporabo.
PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KAKO SE OBRAČUNA DAVEK OD PREMOŽENJA ZA VELIKO HIŠO
Kot že sami ugotavljate, v zakonu obstaja kar nekaj olajšav, vezanih na plačilo predmetnega davka in ena bolj uporabnih je znižanje osnove za odmero davka v vrednosti nepremičnine za 160 m2 stanovanjske površine, vendar pod pogojem, da je lastnik ali njegovi ožji družinski člani oziroma uživalec v letu pred letom, za katero se davek odmerja, stalno prebival v teh stanovanjskih prostorih. Enako se zniža davčna osnova tudi lastniku stavbe, dela stavbe oziroma stanovanja, v katerem prebiva imetnik stanovanjske pravice, ki mu je bilo stanovanje dodeljeno z odločbo.
Za vas je torej ključnega pomena, ali imajo vaši otroci v hiši prijavljeno stalno prebivališče in seveda koliko časa. Za znižanje osnove za odmero davka v vrednosti nepremičnine za 160m2 stanovanjske površine morata biti izpolnjena dva ključna pogoja, in sicer, da je lastnik oziroma njegovi ožji družinski člani v hiši stalno prebival vsaj eno leto pred odmero davka.
Poleg znižanja osnove za odmero davka pa zakon pozna tudi nekaj olajšav. Začasno so oproščeni plačila davka od premoženja tudi prvi lastniki stanovanj, hiš in garaž, in sicer za dobo 10 let. Za prvega lastnika se šteje tudi dedič, vendar le v obsegu pravic oziroma preostalih let, ki jih še ni koristil zapustnik. Torej, morda sodite v to kategorijo, če je vaša hiša mlajša od 10 let in sta z možem prva lastnika.
Lep pozdrav!