Klobuki so v modi in uporabi celo leto, poleti pa skorajda ni korenjaka, ki bi si upal na sonce brez pokrite glave. Nekateri se odločijo za bombažno čepico s ščitnikom, drugi za »bucket« klobuk, najpogostejši pa so slamniki – klobuki iz slame, ki so tudi izjemno trpežni. Kljub temu jih izpostavljenost sončnim žarkom, pesku, mivki in potu lahko načne, če zanje ustrezno ne skrbimo.
PREBERITE ŠE: SLAMNIKE POSPRAVIMO NA SUHO IN NE PREVROČE MESTO
Po obisku peščene plaže s slamnika z majhno krtačo z mehkimi ščetinami nežno odstranimo pesek in druge nečistoče. Krtačimo od vrha klobuka proti robu krajcev klobuka.
Poleti uporabimo klobuk, da se zaščitimo pred soncem in vročino, hkrati pa nam je pod klobukom še bolj vroče, kot bi nam bilo brez njega. Zato se poleti ne moremo izogniti potnim sragam na klobuku. Kaj lahko storimo? Če ima klobuk na notranji strani trak, z mokro mehko krpo, ki smo jo prej namočili v vodo, podrgnimo po njemu. Tako bomo iz traku odstranili pot.
Ko na klobuku opazimo madeže, jih nežno izbrišemo z mehko krpo. Pri slamnikih lahko uporabimo tudi radirko, s katero podrgnemo po madežu in ga tako enostavno odstranimo.
Če se le da, skrbimo, da je klobuk čim dalj od vode. Če ga zmoči morska voda, se skorajda ne moremo izogniti madežu od soli, ko se bo klobuk posušil. Če pa nas ujame dež in se klobuk zmoči, ga posušimo do suhega v senci. Položimo ga na ravno podlago, nikar ga ne obešajmo, saj bi to lahko deformiralo njegovo obliko.