Raziskavo so izvedli v Tehnološkem inštitutu Massachusettsa v ameriškem mestu Cambridge, kjer so sto študentov opremili s pametno zapestnico, ki je 24 ur dnevno in vse dni v tednu merila njihovo telesno aktivnost. Po zaključenem semestru so preverili rezultate.
Študenti, ki so vsako noč spali po šest ur in pol, so dosegali za 50 odstotkov nižje ocene kot pa tisti, ki so v povprečju spali le uro dlje, so pokazali izsledki raziskave.
Pomembna pa je tudi kakovost spanca in ne le količina. Tisti, ki so vsako noč spali približno enako dolgo, so namreč na izpitih dosegali boljše rezultate od tistih, pri katerih je količina spanca nihala od ene noči do druge, pa čeprav so na koncu v povprečju oboji spali enako dolgo.
Z raziskavo so sicer želeli dokazati, da k boljšim ocenam pripomore fizična aktivnost, zato so četrtino študentov v času trajanja poskusnega semestra poslali na dodaten športni tečaj. A med tistimi, ki se niso dodatno ukvarjali s športom, niso dokazali nobene razlike. "To je precejšnje razočaranje, glede na to, da verjamem, da ima telesna dejavnost zelo pozitiven vpliv na kognitivne sposobnosti," je v članku, objavljenem v strokovni reviji Science of Learning, zapisal eden do profesorjev.
PREBERITE ŠE: Anketa: Tisti, ki postiljajo svojo posteljo, bolje spijo in se večkrat ljubijo