Tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju dosegajo boljše ocene na izpitih

7. 10. 2019 | Besedilo: K. Ž./STA | Fotografije: Shutterstock

ocene, študenti, znanost, spanje, raziskava

Profesorji na eni od ameriških fakultet so dokazali povezavo med dolžino spanca in ocenami na izpitih. Tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju dosegajo boljše ocene, kažejo izsledki raziskave. A za to ne zadošča pravočasen odhod v posteljo le na večer pred izpitom, temveč je treba dovolj spati več noči zapored.

Raziskavo so izvedli v Tehnološkem inštitutu Massachusettsa v ameriškem mestu Cambridge, kjer so sto študentov opremili s pametno zapestnico, ki je 24 ur dnevno in vse dni v tednu merila njihovo telesno aktivnost. Po zaključenem semestru so preverili rezultate. 

Študenti, ki so vsako noč spali po šest ur in pol, so dosegali za 50 odstotkov nižje ocene kot pa tisti, ki so v povprečju spali le uro dlje, so pokazali izsledki raziskave.

Da obstaja povezava med zadostnim spancem in ocenami, raziskovalcev niti ni tako presenetilo, večje presenečenje je bila zanje ugotovitev, da je treba iti za dobre ocene spat pred 2. uro ponoči. Tistim, ki so legli v posteljo po tej uri, namreč tudi zadostnih sedem ur spanca ni pripomoglo k boljšim ocenam. Prav tako ni bilo nobenih koristi, če so legli v posteljo bolj zgodaj oz. so spali dlje le noč pred izpitom.

Pomembna pa je tudi kakovost spanca in ne le količina. Tisti, ki so vsako noč spali približno enako dolgo, so namreč na izpitih dosegali boljše rezultate od tistih, pri katerih je količina spanca nihala od ene noči do druge, pa čeprav so na koncu v povprečju oboji spali enako dolgo.

Z raziskavo so sicer želeli dokazati, da k boljšim ocenam pripomore fizična aktivnost, zato so četrtino študentov v času trajanja poskusnega semestra poslali na dodaten športni tečaj. A med tistimi, ki se niso dodatno ukvarjali s športom, niso dokazali nobene razlike. "To je precejšnje razočaranje, glede na to, da verjamem, da ima telesna dejavnost zelo pozitiven vpliv na kognitivne sposobnosti," je v članku, objavljenem v strokovni reviji Science of Learning, zapisal eden do profesorjev.

PREBERITE ŠE: Anketa: Tisti, ki postiljajo svojo posteljo, bolje spijo in se večkrat ljubijo

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE