Redno menjavanje posteljnine je pomemben del osebne higiene. Čeprav se v posteljo odpravljamo čisti, pa nas ob slačenju prevleke z blazine včasih preseneti njen rumeni videz. Videti ni nič kaj lepo, predvsem pa se sprašujemo, od kod se je vzel. Pisali smo že, kako pogosto je priporočljivo menjati posteljnino, danes pa preverjamo, zakaj blazine porumenijo in kako se madežev znebiti.
Blazine sčasoma postanejo rumenkaste barve, pogosto lahko opazimo tudi lise svetlejših in temnejših odtenkov. Najpogostejši razlog za njihov nastanek pa je znoj. Tudi če blazina ni mokra ali vlažna, ko se na njej zbudite, to še ne pomeni, da se ponoči niste znojili. Ponoči se namreč naša telesna temperatura rahlo spreminja, kar lahko povzroča znojenje, tudi če gre za blago različico. Bolj pogosto kot se znojimo, intenzivnejše barve bo postala blazina.
Seveda ne želimo, da bi spali na preznojenih blazinah. Kljub rednemu menjavanju prevleke moramo vzglavnik tudi oprati. Ker so narejeni iz različnih materialov in polnil, jih operemo po navodilih proizvajalca. Pogosto se bo zgodilo, da madeži kljub pranju ne bodo izginili. Dlje ko so se namreč sušili na blazini, težje jih bomo odstranili. Prav tako bodo intenzivnejših odtenkov, če se močneje potimo.
Če madeži kljub pranju vzglavnika ne izginejo, to seveda ne pomeni, da je blazina umazana. Ker pa pogled na lisasto blazino ni ravno prijeten, je pomembno, da jo peremo redno in se tako izognemo, da bi madeži postali trdovratni. Od časa do časa je blazino priporočljivo izpostaviti tudi sončnim žarkom. Ti bodo uničili večino bakterij, mikro zametkov plesni in mahov ter vam zagotovili mirnejši in prijetnejši spanec.