To morate vedeti, če uporabljate mehčalec

22. 9. 2024 | Besedilo: E. N.

pranje perila, mehanizacija

Pralnemu prašku k pranju pogosto dodajamo še mehčalec, da je perilo mehkejše in bolj prijetno diši.

Marsikdo si ne predstavlja pranja brez vonja po mehčalcu, ki ga dodajamo v pralni stroj ob vsaki uporabi. To dišeče sredstvo oblačila naredi mehkejša, predvsem pa poskrbi, da bodo dlje dajala svež in prijeten občutek. A kaj mehčalec pravzaprav sploh je?

Mehčalci vsebujejo površinsko aktivne snovi, ki delujejo tako, da premažejo vlakna tkanin s tanko plastjo, kar zmanjša trenje med njimi in posledično poskrbi za mehkejši občutek ob dotiku. Ko perilo operemo z mehčalcem, tkanina postane bolj gladka, kar zmanjšuje možnost drgnjenja in obrabe, zlasti pri občutljivejših materialih kot sta bombaž in volna. Morda bi mehčalec za perilo lahko enačili z uporabo balzama za lase, saj deluje nekako podobno.

Poleg mehčanja imajo mehčalci tudi druge funkcije. Ena izmed njih je preprečevanje statične elektrike, ki se pogosto pojavi pri sintetičnih materialih kot sta poliester in najlon. Ko perilo posušimo, zlasti v sušilnem stroju, se lahko zaradi trenja tkanine napolni z električnim nabojem. Mehčalci pomagajo preprečiti to težavo, saj manjšajo trenje. Pri uporabi tega sredstva nam je precej olajšano tudi likanje, saj tkanina ni tako vztrajno trda in gube na njej lažje zravnamo.

Ni primeren za vse vrste tkanin

A ključne sestavine mehčalca so seveda različne kemikalije. Poleg površinsko aktivnih snovi mehčalci pogosto vsebujejo dišave, ki perilu dajo svež vonj, ki se ohranja tudi po pranju. Vonji mehčalcev so lahko raznoliki – od nežnih cvetličnih not do bolj izrazitih citrusnih ali lesnih tonov. Pri izbiri mehčalca je vonj zato pogosto eden izmed ključnih odločevalcev. 

Ravno kemikalije pa so negativna stran uporabe mehčalca. Lahko dražijo naša dihala, kožo in delujejo celo kot motilci hormonov. Dolgoročno pa lahko škodujejo tudi našim oblačilom. Mehčalec je primeren za materiale kot so bombaž, lan in druga naravna vlakna, ni pa ga pametno uporabljati pri vseh oblačilih. Njegovi uporabi se moramo izogibati predvsem pri pranju športnih oblačil, brisač in tkanin, ki odvajajo vlago, saj lahko sredstvo na njih pusti sloj, ki zmanjšuje njihovo sposobnost vpijanja in zračnost. Prav tako se ne priporoča uporaba mehčalca na tkaninah, ki so označene kot ognjevarne, saj lahko oslabi njihove lastnosti odpornosti proti ognju.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE