Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

To so primeri, ko za čiščenje ne smete uporabiti vroče vode

Sicer boste s čiščenjem naredili več škode kot koristi.
Foto: FotoDuets/Shuttertsock
Foto: FotoDuets/Shuttertsock
20. 5. 2023 | 09:33
22. 10. 2024 | 19:34
2:48

Vremenska napoved tudi za ta vikend ne obljublja sončnega vremena in mnogi bodo (upamo, da zadnje spomladanske) deževne dni izkoristili za čiščenje. Večina se nas pri čiščenju zanaša na vročo vodo, saj je ta znana po svojih sposobnostih dezinfekcije in učinkovitega odstranjevanja umazanije. Sploh v kombinaciji z različnimi čistili. 

Vendar pa obstajajo situacije, ko je treba biti previden in se uporabi vroče vode izogniti. Veste, kdaj je pametneje izbrati hladno vodo ter kako z njo doseči učinkovite rezultate ter preprečiti katastrofo, ki bi jo povzročile visoke temperature?

Občutljive tkanine in barve

Nekatere občutljive tkanine kot so svila, volna ali barvni tekstilni izdelki, se lahko zaradi pranja pri visokih temperaturah poškodujejo. Vroča voda lahko povzroči krčenje, razbarvanje ali celo izgubo oblike. Če želite ohraniti te materiale v formi, se raje odločite za hladno vodo. Prav tako upoštevajte navodila za nego, ki jih priporoča proizvajalec, da se izognete morebitnim težavam.

Lesene površine

Ko čistite lesene površine kot so parket, pult ali pohištvo, je bolje uporabiti blago toplo milnico ali izdelek za čiščenje, ki je posebej formuliran za les. Vroča voda lahko povzroči raztezanje lesa, kar lahko privede do poškodb na njegovih površinah. Uporaba hladne vode je tako varnejša izbira.

Porozne površine

Tudi pri nekaterih občutljivih površinah kot so marmor, granit ali druge kamnite površine, se je treba uporabi vroče vode izogniti. Namesto tega raje uporabite blago čistilno sredstvo, ki je posebej formulirano za čiščenje takšnih površin, za splakovanje pa uporabite hladno vodo.

Trdovratni madeži

Ko se soočate s trdovratnimi madeži, se za njihovo odstranjevanje vroča voda pogosto zdi najboljša izbira. Pa vendar to vedno ne drži. Vroča voda lahko stanje nekaterih madežev kot so kri, jajčni beljak ali mlečni izdelki, celo poslabša. Beljakovinske vezi se bodo pri visokih temperaturah namreč "skuhale" in se tako še bolj trdovratno prijele na površino, kjer so prisotne. V primeru, da se popackate s krvjo, jajcem ali mlekom, tako madež čim hitreje sperite z vročo vodo. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine