Toliko pralnega praška je v resnici dovolj za cikel pranja perila

28. 9. 2024 | Besedilo: E. N.

pralni prašek, pranje perila

Morda se zdi, da bo perilo bolj čisto, če v boben dodamo več pralnega praška, a v resnici si s tem ne delamo nobene usluge.

Pranje perila je neizogibno gospodinjsko opravilo, s katerim imamo opravka skoraj vsak dan. Ne glede na to, ali to počnemo radi ali ne, je perilo pač treba prati sproti ter zanj ustrezno skrbeti. Nekatere materiale je bolje prati ročno, spet druge lahko preprosto operemo v pralnem stroju. V vsakem primeru za pranje uporabljamo detergent za pranje perila, pa naj bo ta v prašku ali v tekoči obliki. Pa veste, koliko detergenta je v resnici potrebnega, da operemo en boben perila?

Morda se vam zdi, da je pravi recept za čisto in dišeče perilo to, da v stroj dodamo čim več detergenta. A v resnici temu ni tako. Morda bomo bolje razumeli njegovo delovanje, če bomo poznali njegovo sestavo. Gre za mešanico detergentov, encimov, mehčalcev vode in drugih kemičnih snovi, ki pomagajo pri učinkovitem odstranjevanju umazanije, madežev in vonjav iz tkanin. Pralni prašek deluje tako, da zmanjša površinsko napetost vode, kar omogoča lažje prodiranje vode v vlakna tekstila, ter s tem olajša odstranjevanje umazanije.

Prašek zmerimo kar z jedilnimi žlicami

Encimi, ki jih pogosto najdemo v pralnem prašku, so biološki katalizatorji, ki pomagajo pri razgradnji beljakovin, škroba in maščob, kar je še posebej pomembno pri odstranjevanju trdovratnih madežev, kot so kri, pot ali hrana. Pralni prašek vsebuje tudi sestavine, ki mehčajo vodo. Trda voda, ki vsebuje visoko koncentracijo mineralov, kot sta kalcij in magnezij, lahko povzroči, da se pralni prašek ne raztopi pravilno, kar zmanjšuje njegovo učinkovitost.

V primeru, da živimo v kraju, kjer je voda trda, bomo potrebovali nekoliko več praška. Sicer pa naj bi prašek, tako pišejo na portalu Marthe Stewart, v resnici merili v jedilnih žlicah in sploh ne v mericah, ki so navadno priložene k pakiranju. Priporočljivo je, da za srednje poln boben perila v stroj dodamo eno jedilno žlico praška, če je boben čisto poln, pa bomo potrebovali dve. 

Ne le, da bomo, če se bomo držali zgornjega pravila, pri vsakem pranju prihranili nekaj denarja. Hkrati bomo tudi veliko bolj prijazni do okolja, perilo pa bo precej bolj čisto ter tekstil manj dražil našo kožo, saj bo pralni stroj zares uspel sprati detergent s tkanine in kemikalije ne bodo ostajale na naših oblačilih.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE