Umetna ali naravna novoletna jelka – to je vprašanje, s katerim se ukvarjamo vsak veseli december, ko začnemo razmišljati o praznični okrasitvi. Nekateri bodo odgovor vedeli še pred zastavljenim vprašanjem, tisti pa, ki še omahujejo, lahko razmislijo o prednostih in slabosti ene in druge.
Umetne novoletne smreke oziroma jelke imajo življenjsko dobo okoli 16 let. Naravne sekane ali rezane smreke pa nekaj tednov – če jih doma takoj postavimo v vodo in odmaknemo od grelnih teles.
PREBERITE ŠE: Da bodo praznične smrečice v loncu preživele
Če imamo doma majhne otroke in hišne ljubljenčke, ki bi utegnili novoletno smreko ali jelko večkrat podreti, potem je boljša izbira umetno drevo. Če nanj obesimo še skoraj neuničljive okraske, pa se bomo manj obremenjevali s tem, kolikokrat jo bomo morali do novega leta pobrati s tal.
Naravno, a majhno
Če za naravno in umetno smreko nimamo dovolj prostora, se lahko odločimo za alternativno obliko smreke. Med sprehodom po gozdu odrežemo nekaj smrekovih vej, ki jih dom odrežemo na različne dolžine. Najdaljšo vejo postavimo najnižje in nad njo krajšo – ter tako do vrha, dokler ne ustvarimo videza novoletne smreke iz vodoravno postavljenih vej. Te lahko zvežemo z ribiško vrvico in obesimo, ali pa veje preprosto pritrdimo na zid. Veje lahko okrasimo z manjšimi okraski.
Pri naravni smreki ali jelki bomo v gospodinjstvu z majhnimi otroki in hišnimi ljubljenčki morali biti bolj previdni. Sploh če jo bomo postavili v podstavek, napolnjen z vodo. Mačkam bo naravno steblo vsekakor bolj všeč za brušenje krempljev kot umetno.
Če imamo radi drugačne barve, sledimo trendovski okrasitvi, potem so umetne smreke ali jelke boljša izbira kot naravne, saj so na voljo v različnih barvah in višinah, obliko pa jim lahko z upogibanjem vej deloma določimo tudi sami. Nekatere umetne smreke so celo opremljene z LED lučmi, ki poudarijo konice vej. Odsoten pa bo vonj po iglavcih, ki decembra še poveča praznično vzdušje. Tega v prostor vnesemo lahko samo z naravno novoletno jelko.
Naravna novoletna jelka velja za bolj tradicionalno. Vendar pa jo lahko z okrasitvijo približamo tudi modernosti.
PREBERITE ŠE: Praznična drevesca: Za odgovorno odločitev
Naravno smreko bomo po koncu praznikov lahko pokurili v peči ali pa razrezano odložili v zabojnik za zeleni odpad. Še največ dela bomo imeli z odpadlimi iglicami, ki jih bomo lahko odložili v kompost.
Umetne novoletne jelke so narejene iz PVC plastike, zato bomo odslužene morali odpeljati v zbirni center. Vendar pa se bomo s tem lahko ukvarjali šele nekaj let po nakupu, saj bomo umetno smreko po praznikih zgolj zložili in pospravili na podstrešje, klet ali garažo.