V domovih, kjer prisegajo na veganski dizajn, naj ne bi bilo izdelkov iz volne, kašmirja, svile, krzna, kačje kože in drugih snovi živalskega izvora.
Vegansko oblikovanje je po besedah ustanoviteljice VeganDesign.org Deborah DiMarie dizajn, ki uporablja veganske materiale (ti niso testirani na živalih in so rastlinskega izvora). V domovih, v katerih prisegajo na veganski dizajn, naj ne bi bilo izdelkov iz volne, kašmirja, svile, krzna, kačje kože in drugih snovi živalskega izvora. Ker je ogromno izdelkov za dom narejenih ali vsebujejo naštete materiale, je povsem veganski dom težko urediti.
PREBERITE ŠE: Stanovanje, opremljeno z recikliranim pohištvom
Primernejša izbira je oblazinjeno pohištvo, narejeno iz lana, bombaža, konoplje, plute in bambusa. Tudi sintetični materiali, kot sta najlon in poliester, sta sprejeta kot veganska. Na trgu pa se pojavljajo tudi novi materiali, kot je usnje iz ananasovih listov in kaktusov.
Če nam vendarle uspe najti pohištvo, ki ne vsebuje materialov živalskega izvora, pa se nam zatakne pri izbiri zidnih barv. Veliko jih namreč vsebuje snovi živalskega izvora ali pa so bile na njih testirane. Veliko barv in premazov vsebuje kazein (protein v mleku), šelak (smola, ki jo izločajo nekatere vrste listnih uši) ali volovski žolč (zgoščen vlažilni gel). Veganske barve, ki vsebujejo zgolj sestavine rastlinskega izvora, so trenutno težko dostopne in predvsem dražje.
Prehod na veganski dizajn se ne more zgoditi čez noč, opozarja Deborah DiMarie. Menjava izdelkov, ki vsebujejo sestavine živalskega izvora, mora potekati postopoma.
PREBERITE ŠE: Pohištvo iz recikliranih plastičnih igrač